Άτλας Ζερβοχωρίου – ΓΑΣ Ροδοχωρίου 2-0 (photos)

10822368_10203838170498029_478992302_n

Μία ακόμη σημαντική νίκη στο φετινό πρωτάθλημα πέτυχε σήμερα ο Άτλας Ζερβοχωρίου. Η ομάδα του Γιώργου Σπυριδωνίδη έκαμψε την αντίσταση του συντοπίτη ΓΑΣ Ροδοχωρίου και με την 6η νίκη στο πρωτάθλημα, παραμένει σταθερά στην 5η θέση. Οι “κυανόλευκοι” (που σήμερα φόρεσαν την σκούρα στολή λόγω κοινής ενδυμασίας με τους αντιπάλους) ανέβασαν την απόδοση τους στο δεύτερο μέρος, διάστημα στο οποίο πέτυχαν τα δύο τέρματα με τα οποία επικράτησαν.

Στην αντίπερα όχθη, για ένα ακόμη παιχνίδι βρίσκει επιβεβαίωση το ποδοσφαιρικό “μότο” πως όταν δεν σκοράρεις, δεν μπορείς να έχεις απαιτήσεις από μία αναμέτρηση… Οι παίκτες του Σάκη Γλώσση (δεν αγωνίστηκε τελικά ο Τέλης Ευθυμιάδης, για επαγγελματικούς λόγους) σπατάλησαν ένα ημίχρονο, στο οποίο είχαν τον έλεγχο του παιχνιδιού και έφτασαν τουλάχιστον σε δύο περιπτώσεις κοντά στο γκολ. Στην πρώτη αξιόλογη φάση, ο Παρηγορίδης δεν κατάφερε να σκοράρει εξ επαφής (24′) και 10 λεπτά αργότερα πολύ καλή ενέργεια του Γραμματικού από τα πλάγια, σούταρε δυνατά, ο Γαϊτανίδης απέκρουσε και στην επαναφορά ο Στέφος δεν κατάφερε να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα. Στο 40′ ο σπεσιαλίστας στις εκτελέσεις φάουλ Τουμαράς έστειλε τη μπάλα σύριζα άουτ και στην επανάληψη τη σκυτάλη πήραν οι γηπεδούχοι…

10815621_10203838178818237_1067416333_n

Στο 57′ ο Άτλας είχε την πρώτη καλή του στιγμή με τον Παπαδόπουλο, ο ΓΑΣ απάντησε με μια καλή προσπάθεια του Γραμματικού που βγήκε πολύ πλάγια και δεν πλάσαρε σωστά τον εξουδετερωμένο Γαϊτανίδη και στο 69′ οι γηπεδούχοι κατόρθωσαν να μετουσιώσουν σε τέρμα την υπεροχή τους σ’ αυτό  το διάστημα. Ο Διαμαντίδης κέρδισε φάουλ από τα πλάγια, την εκτέλεση ανέλαβε ο Ισλαμίδης και ο Πέτρος Μπάμπος με κεφαλιά-ψαράκι στο δεύτερο δοκάρι, έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα του Κίτσου, που δεν μπόρεσε να αντιδράσει.

Οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν στη συνέχεια να πιέσουν ψηλά, ρίσκαραν περισσότερο και στο 81′ είχαν μια καλή στιγμή με τον Θεοδοσιάδη, η κεφαλιά του οποίου αποκρούστηκε πάνω στη γραμμή από τους αντίπαλους αμυντικούς, φάση στην οποία διαμαρτυρήθηκαν πως η μπάλα πέρασε τη γραμμή.

Ο Άτλας όμως κατάφερε στο 85′ να “κλειδώσει” την πολύτιμη νίκη, χάρη σε τέρμα του Κώστα Ισλαμίδη και μετά από εξαιρετική ατομική προσπάθεια του Καραβασίλη, ο οποίος έκανε τη κούρσα από αριστερά, σέντραρε στο ύψος του πέναλτι και ο έμπειρος επιθετικός των γηπεδούχων με πλασέ διαμόρφωσε το τελικό 2-0.

Διαιτητής της αναμέτρησης ο κ. Γιοβανόπουλος, με βοηθούς τους κ.κ. Λιόλιο και Μοσχόπουλο Δ.

10818919_10203838171418052_1562639574_n

Άτλας Ζερβοχωρίου : Γαϊτανίδης, Διαμαντίδης, Καραβασίλης, Κρουσταλάς, Πρόιος, Μπάμπος, Ρόκο, Λέκκας, Δημητρούσης Χ., (72′ Ισλαμίδης), Σιδηρόπουλος (60′ Ξανθόπουλος), Παπαδόπουλος Κ.

ΓΑΣ Ροδοχωρίου : Κίτσος, Μωυσίδης (46′ Βαϊναλής), Δημητρίου, Θεοδοσιάδης, Στογιάννος, Τουμαράς, Κακούδης (70′ Μίσκος), Στέφος, Παρηγορίδης, Δασκαλίδης, Γραμματικού (82′ Γιαλαμίδης).