Εντυπωσιακή εμφάνιση από τον Προμηθέα!

Στην πιο παραγωγική του βραδιά στη φετινή Basket League βρέθηκε ο Προμηθέας που επικράτησε με 104-67 του Πανιωνίου στο «Δ. Τόφαλος» για την 25η αγωνιστική.

Οι Πατρινοί που ξεπέρασαν για δεύτερη φορά φέτος τους 100 πόντους, συνεχίζουν να ελπίζουν για μία θέση στην πρώτη τετράδα.

Ο Μάκης Γιατράς είδε πέντε παίκτες του να τελειώνουν με διψήφιο αριθμό πόντων, ενώ είχαν 30/51 δίποντα, 13/30 τρίποντα, 5/8 βολές αλλά και 31 (έναντι 13) ασίστ. Από την άλλη εκείνοι του Βασίλη Φραγκιά σούταραν 16/47 δίποντα, 7/20 τρίποντα και 14/21 βολές ενώ υπέπεσαν σε 20 λάθη.

Οι γηπεδούχοι ήταν εντυπωσιακοί από το ξεκίνημα του αγώνα. Άρχισαν το παιχνίδι με σερί 11-0 ενώ στο 4′ ο Σαλούστρος έκανε το σκορ 20-3. Ένα λεπτό πριν από το τέλος της πρώτης περιόδου ο Έλις πήγε τη διαφορά στο +21 (31-10) και σε αυτά τα επίπεδα ολοκληρώθηκε και η πρώτη περίοδος (33-12).

Το τρίποντο του Μπράουν στο 12′ ανέβασε τη διαφορά στο +22 (36-14) όμως ο Πανιώνιος μείωσε σε 36-20. Ένα νέο σερί 7-0 των φιλοξενούμενων τους έφερε στο -12 (42-30) στο 18′ με τον Προμηθέα ωστόσο να κρατά το προβάδισμά του σε διψήφια επίπεδα και να κλείνει το πρώτο ημίχρονο προηγούμενος με 47-34.

Ο Προμηθέας επιστρέφοντας για το δεύτερο ημίχρονο ξέφυγε με 53-34 με τον Μπράουν με τον Πανιώνιο να προσπαθεί να μείνει κοντά στο σκορ (60-45 στο 26′) με διαδοχικά καλάθια του Παπαντωνίου. Οι γηπεδούχοι όμως τρέχοντας ένα σερί 6-0 ξέφυγαν με 66-45 ενώ ολοκλήρωσαν την τρίτη περίοδο έχοντας προβάδισμα 68-49.

Οι γηπεδούχοι συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό και στην τέταρτη περίοδο και δύο λεπτά πριν από το τέλος του αγώνα ο Σαλούστρος έκανε το σκορ 100-60. Το φινάλε του αγώνα βρήκε την ομάδα της Πάτρας να παίρνει τη νίκη με 104-67.

Τα δεκάλεπτα: 33-12, 47-34, 68-49, 104-67.