“Γκραν γκινιόλ” ματς στο Αιγίνιο, η…μπίλια έκατσε στον Ζαφειράκη!

Σπουδαία νίκη για τον Ζαφειράκη Νάουσας στην παράταση, σε ματς που διεξήχθη στο Δημοτικό Αθλητικό Κέντρο Αιγινίου, στα πλαίσια της 2ης αγωνιστικής της Α’ ΕΚΑΣΚΕΜ.

Όπως αναφέρει το katerinisport.gr, το πρώτο δεκάλεπτο ήταν αμφίρροπο, με τις δύο ομάδες να βρίσκονται κοντά στο σκορ και τον Αιγινιακό να προηγείται με 12-9 στο τέλος της περιόδου.

Ανάλογη ήταν η εικόνα και του δεύτερου δεκαλέπτου, με το γηπεδούχο να πηγαίνει στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα του ημιχρόνου, όντας μπροστά στο σκορ με 24-22.

Και στο τρίτο δεκάλεπτο Αιγινιακός και Ζαφειράκης Νάουσας πήγαν χέρι χέρι, με τη διαφορά ότι ο φιλοξενούμενος ήταν αυτός που βρέθηκε σε θέση οδηγού στην ολοκλήρωσή του, με το σκορ στο 40-37.

Ούτε στο τέταρτο δεκάλεπτο άλλαξε κάτι, με τις δύο ομάδες να οδηγούνται στην παράταση, καθώς η συμπλήρωση των σαράντα αγωνιστικών λεπτών τις βρήκε ισόπαλες στους 52 πόντους.

Στο έξτρα πεντάλεπτο, όπως αναμενόταν, οι λεπτομέρειες έκριναν τον τελικό νικητή, με τον Ζαφειράκη Νάουσας να επικρατεί με 59-58.

Διαιτητές: Ταρενίδης Κ. – Φελεκίδης.
Δεκάλεπτα: 12-9, 24-22, 37-40, 52-52 (κ.α.), 58-59.

ΑΟΚ Αιγινιακός (Λοτζανιώτης): Αργυρόπουλος 8, Κοιλιάς 3 (1), Στογιαννόπουλος, Στάμος Κ.Β. 3 (1), Καλαβρινός 2, Κουτούπας, Στάμος Κ.Α. 5, Γιουμούκης 9 (2), Βουλτσίδης 22 (1), Βουτσακόπουλος 5 (1), Μελίδης 1, Τσότσλλι.

Ζαφειράκης Νάουσας (Τούφας): Βάιγκαντ 7, Μώκας 2, Μουρατίδης 10 (1), Ζιάνης, Βαδόλας, Νικολαΐδης, Τούφας 11 (1), Σκουλαριώτης 14 (2), Πράπας 11 (1), Ζέφυρος 4, Δίντσης, Σαμαράς.