Το 2×2 για τον ΑΟΚ Βέροιας, 57-44 τον Πιερικό Αρχέλαο

Δεύτερη νίκη σε ισάριθμα παιχνίδια για τον ΑΟΚ Βέροιας που επικράτησε του Πιερικού Αρχέλαου στο ΔΑΚ “Βικέλας”, σε αγώνα για τη 2η αγωνιστική της Α’ ΕΚΑΣΚΕΜ.

Οι Ημαθιώτες ξεκίνησαν δυνατά στον αγώνα και προηγήθηκαν με 17-7 στο πρώτο δεκάλεπτο, με τον Πιερικό Αρχέλαο να μειώνει τη διαφορά στους επτά, με τη λήξη του ημιχρόνου (31-24)

Στο τρίτο δεκάλεπτο, η άμυνα των φιλοξενούμενων έπαιξε καθοριστικό ρόλο στην ανατροπή, με τους “ασπρόμαυρους” να προσπερνούν στο σκορ (41-37).

Στο τέταρτο δεκάλεπτο όμως, ήταν η σειρά του ΑΟΚ να βελτιώσει σε μεγάλο βαθμό την άμυνα του και με ένα σερί 20-3, ολοκλήρωσε την αναμέτρηση με το δεύτερο ροζ φύλλο στο ξεκίνημα της σεζόν.

Διαιτητές: Ελευθεριάδης – Ντόγκας.
Δεκάλεπτα: 17-7, 31-24, 37-41, 57-44.

ΑΟΚ Βέροιας (Τριχόπουλος): Σούλης, Ουγιουτζόγλου 5, Καραθανάσης 7, Γκίτκος, Στογιαννόπουλος, Ιωαννίδης 5 (1), Κασάμπαλης 13, Αράπογλου, Τριχόπουλος 2, Χαραλαμπίδης 24 (3).

Πιερικός Αρχέλαος (Τοπούζης): Πολυχρόνης 8 (2), Μποζίνης 2, Τζιοβάρας 8 (2), Μυλοβιανός, Ζησόπουλος 18 (1), Αναγνώστου 6, Τσαλμπούρης, Κουπάντσης, Μπαραλιάκος, Ζαρκανέλας, Μαλαματίδης, Ελευθεριάδης 2.