Basket - Γενικά

Νίκη και χρόνο στους έφηβους για τον Προμηθέα

Στη δεύτερη θέση του βαθμολογικού πίνακα συνεχίζει ο Προμηθέας.

Η ομάδα της Πάτρας επικράτησε στην έδρα της με 77-66 του Λαυρίου για τη 10η αγωνιστική της Basket League. Παράλληλα ο Προμηθέας παρατάχθηκε για αρκετή ώρα με πεντάδα βασισμένη σε παίκτες από τις ακαδημίες του.

Ο Μάκης Γιατράς σε όλη την τέταρτη περίοδο, αλλά και στα τελευταία τρία λεπτά της τρίτης, χρησιμοποίησε αμιγώς ελληνική πεντάδα ενώ πήραν χρόνο συμμετοχής οι έφηβοι του ρόστερ Λευτέρης Μαντζούκας, Νάσος Μπαζίνας, Χρήστος Καφέζας και Περικλής Κουρουπάκης.

Οι γηπεδούχοι που έφτασαν να προηγούνται και με διαφορά πάνω από τους 20 πόντους, τελείωσαν το παιχνίδι έχοντας 12/21 τρίποντα σε αντίθεση με το Λαύριο που είχε μόλις 2/19 σουτ έξω από τα 6,75μ. Οι παίκτες του Προμηθέα είχαν 26 ασίστ, 15 περισσότερες από τους αντιπάλους τους, που όμως είχαν τον έλεγχο των ριμπάουντ (37-48). Από μόλις εννέα λάθη έκαναν οι δύο ομάδες.

Το παιχνίδι απέκτησε ρυθμό από το ξεκίνημά του, με τις δύο ομάδες να συμβαδίζουν στο σκορ και να μην μπορεί κάποια από τις δύο να ξεφύγει. Στο 6′ ο Μπαμπ με εύστοχο τρίποντο έκανε το σκορ 18-14 για τον Προμηθέα, με το Λαύριο να μειώνει σε 19-18. Με ένα μικρό σερί 5-0 όμως οι γηπεδούχοι έκλεισαν την πρώτη περίοδο προηγούμενοι με 24-18.

Τρία συνεχόμενα τρίποντα από τους Φίλερ, Μπαμπ και Κατσίβελη άνοιξαν τη διαφορά για τον Προμηθέα, που στο 14′ ανέβασε τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα και προηγήθηκε με 35-22. Δύο νέα τρίποντα των Μπαμπ και Κατσίβελη έφεραν τον Προμηθέα στο +17 (44-27) και με αυτή τη διαφορά ολοκληρώθηκε και το πρώτο ημίχρονο.

Πέντε πόντοι από τον Φίλερ έφεραν το προβάδισμα του Προμηθέα στο +20 (53-33) στο 23′ ενώ ο ίδιος παίκτης έστειλε τη διαφορά στη μέγιστη τιμή της, το +24 (63-39) τριάμισι λεπτά πριν από το τέλος της τρίτης περιόδου. Το Λαύριο μέχρι το φινάλε του δεκαλέπτου, μείωσε σε 65-51 τρέχοντας ένα επιμέρους σκορ 12-2.

Ο Προμηθέας συνέχισε να έχει διαφορά ασφαλείας με τον Αγραβάνη να κάνει το 72-56 με τρίποντο στο 36′ ενώ ο ίδιος παίκτης έκανε και το 77-62 στο 38′. Το Λαύριο Megabolt μείωσε στο τελευταίο δίλεπτο στο τελικό 77-66.

Τα δεκάλεπτα: 24-18, 46-29, 65-51, 77-66.