Τέταρτη σερί νίκη και συνεχίζει δεύτερος ο Προμηθέας

Στη δεύτερη θέση του βαθμολογικού πίνακα βρίσκει τον Προμηθέα το φινάλε του πρώτου γύρου της Basket League. Οι Πατρινοί σημείωσαν την τέταρτη διαδοχική τους νίκη στη λίγκα, επικρατώντας στην έδρα τους και του Άρη με 95-79.

Ο Προμηθέα παρέμεινε αήττητος στο πρωτάθλημα τον Δεκέμβριου έχοντας τέσσερις νίκες σε ισάριθμα παιχνίδια και παράλληλα διατήρησε το αήττητο της έδρας του φτάνοντας το 6-0 και συνολικά στο 10-3.

Από την άλλη πλευρά ο Άρης ηττήθηκε και πάλι σε παιχνίδι μακριά από το γήπεδό του, έχοντας πλέον ρεκόρ 0-7 εκτός έδρας, ενώ ολοκλήρωσε τον πρώτο γύρο κάτω από την επικίνδυνη ζώνη.

Ο Λίποβι με 18 πόνους και Έλις με 15 ήταν ο πρώτοι σκόρερ για τον Προμηθέα, ενώ ο νεοαποκτηθείς Λουκάς Μαυροκεφαλίδης προσέθεσε 12 πόντους. Για τον Άρη, ο Σάββας Καμπερίδης είδε τον Μόρις να έχει 19 πόντους και τον Μπράουν 17.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν εντυπωσιακά στο παιχνίδι και γρήγορα το 7-2 του πρώτου διλέπτου έγινε 17-4 πριν συμπληρωθούν έξι λεπτά αγώνα. Ένα νέο τρίποντο, από τον Λίβοβι έφερε τον Προμηθέα στο +15 (21-6) ενώ ο Κατσίβελης, στο 9′, επίης ευστοχώντας έξω από τα 6,75μ. διαμόρφωσε το 28-12. Πέντε πόντοι του Μπράουν μείωσαν σε 28-17, πριν ολοκληρωθεί το πρώτο δεκάλεπτο με τους Πατρινούς να προηγούνται με 30-17.

Ο Μαυροκεφαλίδης με το πρώτο του καλάθι ως παίκτης του Προμηθέας έκανε το 32-17 ενώ ο Κασελάκης λίγο αργότερα έστειλε τη διαφορά στο +17 κάνοντας το σκορ 36-19. Ο Άρης προσπάθησε να ροκανίσει τη διαφορά και με ένα επιμέρους σκορ 10-2 με πέντε πόντους του Μόρις και ισάριθμους του Μπράουν, μείωσε σε 38-29. Ο Προμηθέας ξέφυγε και πάλι με 46-33 στο 17′ με τον Μιλόσεβιτς να ξανακατεβάζει τη διαφορά σε μονοψήφια επίπεδα (46-37) και το φινάλε του πρώτου μέρους να βρίσκει τους γηπεδούχους να προηγούνται με 49-39.

Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου οι φιλοξενούμενοι πλησίασαν κι άλλο στο σκορ με τον Ντραγκίτσεβιτς να μειώνει σε 53-46. Ωστόσο τρία διαδοχικά καλάθι του Ρόμπινσον και ένα σερί 8-0 του Προμηθέα τον έφερε και πάλι στο +15 (61-46). Παρά τις προσπάθειες του Άρη, οι παίκτες του Μάκη Γιατρά συντήρησαν το προβάδισμα τους πάνω από τους 10 πόντους με τον Φίλερ να κάνει το σκορ 71-58 στο τέλος της τρίτης περιόδου.

Η εικόνα του αγώνα δεν άλλαξε στην τελευταία περίοδο με τους δύο προπονητές να δίνουν χρόνο συμμετοχής σε όλους τους παίκτες που είχαν στη διάθεσή τους. Στο 37′ ο Μαντζούκας με τρίποντο έστειλε για πρώτη φορά τη διαφορά στους 18 πόντους, κάνοντας το 87-69 με το τέλος του αγώνα να βρίσκει τον Προμηθέα να επικρατεί με 95-79.

Τα δεκάλεπτα: 30-17, 49-39, 71-58, 95-79.