Πέρασε από τη Βενετία ο Προμηθέας με εξαιρετικό Μαυροκεφαλίδη!

Ο Προμηθέας Πάτρας διέλυσε τη Βενέτσια με 70-52 εκτός έδρας και μπήκε δυνατά στο κόλπο της πρόκρισης. Τρομερή εμφάνιση από το Λουκά Μαυροκεφαλίδη που είχε 28 πόντους και 13 ριμπάουντ.

Ο Λουκάς Μαυροκεφαλίδης ξεκίνησε ορεξάτος το παιχνίδι στην Ιταλία καθώς σημείωσε στο πρώτο δεκάλεπτο 11 πόντους και έδωσε το προβάδισμα με 12-14 στο 10′. Ο Έλληνας σέντερ με έμμεσο τρίποντο έκανε το 12-17 ενώ στη συνέχεια τη σκυτάλη στην επίθεση πήρε ο Κασελάκης που σημείωσε 7 σερί πόντους, ανεβάζοντας για πρώτη φορά στο παιχνίδι τη διαφορά πάνω από τους 10 πόντους (18-30, 16′). Οι Πατρινοί εκμεταλλεύτηκαν την τρομερή αστοχία των γηπεδούχων από την περιφέρεια (1/12 τρίποντα στο ημίχρονο) και πήγαν στα αποδυτήρια χάρη στους εξαιρετικούς Μαυροκεφαλίδη, Μπαμπ Κασελάκη στο +14 (27-41). Ο Προμηθέας είχε τον έλεγχο του παιχνιδιού ενώ η Βενέτσια συνέχιζε να τα σπάει πίσω από τα 6.75μ (0/5 στην τρίτη περίοδο) και η ομάδα του Μάκη Γιατρά με πρωταγωνιστή το Χολ έκανε το σκορ 36-54 (30′). Το παιχνίδι είχε πάρει το δρόμο του, οι Ιταλοί δεν μπορούσαν να αντιδράσουν. Ακόμα και όταν πλησίασαν στους 9 πόντους στο 35ο λεπτό, ο Προμηθέας απάντησε άμεσα και με το Μαυροκεφαλίδη να πετυχαίνει 7 σερί πόντους τελείωσαν οι όποιες ελπίδες των Ιταλών, με τον Προμηθέα να πανηγυρίζει ένα τεράστιο «διπλό» με τελικό σκορ 52-70.

Τα δεκάλεπτα: 12-14, 27-41, 36-54, 52-70.

Βενέτσια (Ντε Ραφαέλε): Ούντανο 6, Στόουν, Μπράμος 6, Ντέι 7, Φιλόι 3 (1), Βίντμαρ 2, Γκάουντλοκ 2, Τσάπελ 12, Ματσόλα, Τσερέλα 2, Γουάτ 8.

Προμηθέας Πάτρας (Γιατράς): Χολ 16 (2), Μπαμπ 8 (2), Λίποβι, Αγραβάνης 3, Μαυροκεφαλίδης 28 (3), Κασελάκης 15 (1), Μάντζαρης, Κατσίβελης, Τζόουνς.

Δείτε αναλυτικά τα στατιστικά του αγώνα ΕΔΩ.