“Πενταρέ” για τη…διαστημική Λειψία!

Η Λειψία είχε ένα εύκολο απόγευμα απέναντι στη Σάλκε, επικράτησε με 5-0 των «βασιλικών μπλε» και παρέμεινε έναν πόντο πίσω από την πρωτοπόρο Μπάγερν Μονάχου

Η Λειψία ήθελε τη νίκη για να επανέλθει σε… απόσταση βολής από τη Μπάγερν Μονάχου. Έφτασε σε αυτήν με τρόπο ευκολότερο απ’ ότι περίμενε, αφού ισοπέδωσε τη Σάλκε εκτός έδρας με 5-0, Θεωρητικά, η αναμέτρηση στην «Βέλτινς Αρένα» με αντίπαλο τη Σάλκε θα είχε αρκετά υψηλό βαθμό επικινδυνότητας για τη Λειψία, η οποία, συν τοις άλλοις, «κουβαλούσε» και την κούραση από τον αγώνα της περασμένης Τετάρτης με την Τότεναμ στο Λονδίνο για το Champions League. Θεωρητικά…

Στην πράξη, η ομάδα του Γιούλιαν Νάγκελζμαν έστησε ένα πάρτι άνευ προηγουμένου, διασύροντας με σκορ 5-0 τους «βασιλικούς μπλε», στο πλαίσιο της 23ης αγωνιστικής της Bundesliga και διατηρήθηκε στη δεύτερη θέση της βαθμολογίας και στο -1 από την πρωτοπόρο Μπάγερν Μονάχου. Από την άλλη, οι ηττημένοι παρέμειναν μεν στην έκτη προνομιούχο θέση, αλλά έχασαν την ευκαιρία να αυξήσουν τη διαφορά από τις Χόφενχαϊμ και Φράιμπουργκ, οι οποίες επίσης έχασαν βαθμούς.

Η ομάδα του Νάγκελσμαν μπήκε στο γήπεδο πολύ δυνατά, έχοντας και ψυχολογία μετά την επικράτηση επί της Τότεναμ με 1-0 για τους «16» του Champions League, και κατάφερε να ανοίξει το σκορ μόλις στο 1ο λεπτό με τρομερό σουτ του Μαρσέλ Σάμπιτζερ. Οι «ταύροι» συνέχισαν να πιέζουν, έχασαν μεγάλες ευκαιρίες για να διευρύνουν το προβάδισμά τους από το 31′ έως το 34′, όμως το 1-0 του ημιχρόνου άφηνε κάποιες ελπίδες στους παίκτες της Σάλκε.