Ο ΓΑΣ Αλεξάνδρειας νικητής στο ντέρμπι της Ημαθίας

Ο ΓΑΣ Αλεξάνδρειας επικράτησε με 62-57 του Ζαφειράκη στο Δημοτικό Αθλητικό Κέντρο Μελίκης, σε αγώνα για τη 17η αγωνιστική της Α’ ΕΚΑΣΚΕΜ.

Όπως αναφέρει το Katerinisport, η ομάδα της Νάουσας μπήκε καλύτερα στην αναμέτρηση, πήρε το προβάδισμά στο σκορ από το ξεκίνημά της και ολοκλήρωσε το πρώτο δεκάλεπτο με το υπέρ του 11-23.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο ΓΑΣ Αλεξάνδρεια εμφανίστηκε βελτιωμένος και κατάφερε να μειώσει τη διαφορά, με το φιλοξενούμενο ωστόσο να διατηρεί το προβάδισμα στο σκορ και να πηγαίνει στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα του ημιχρόνου με το υπέρ του 28-35.

Οι παίκτες του Θόδωρου Τσάτσα συνέχισαν να ροκανίζουν, αργά αλλά σταθερά, τη διαφορά και στο τρίτο δεκάλεπτο με αποτέλεσμα στο τέλος της περιόδου αυτή να βρίσκεται στου δύο πόντους, με τον Ζαφειράκη να παραμένει μπροστά στο σκορ με 45-47.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο ο ΓΑΣ Αλεξάνδρεια έφτασε στην ανατροπή, καθώς πέρασε μπροστά στο σκορ και κατέκτησε το ροζ φύλλο αγώνα με το τελικό 62-57.

Διαιτητές: Ντόγκας – Χατζηκώστας.
Δεκάλεπτα: 11-23, 28-35, 45-47, 62-57.

ΓΑΣ Αλεξάνδρειας (Τσάτσας): Πάππου 4, Οικονομόπουλος 2, Πουαρίδης, Μπαλτάς, Παντοφλίδης 7, Παπαδόπουλος 16 (3), Παπαγερίδης 10 (2), Καρκάρας 23 (1), Πρόιος.

Ζαφειράκης Νάουσας (Τούφας): Βάιγκαντ 2, Δημητρίου, Μουρατίδης 7 (1), Ζιάνης 5 (1), Βαδόλας, Νικολαΐδης, Τούφας 14, Σκουλαριώτης, Σιδηρόπουλος 8, Ζέφυρος, Δίντσης 4, Πράπας 17.