Κατώτερος των περιστάσεων ο Ηρακλής, συνεχίζει στο Eurocup

Πρόωρο… τέλος από τον θεσμό του Champions League για τον Ηρακλή, όπου σε ένα συγκλονιστικό ματς γνώρισε την ήττα (96-94) από τον Κευρανό Στροβόλου στην παράταση.

Οι “κυανόλευκοι” πλήρωσαν το κακό τους τρίτο δεκάλεπτο, αλλά και αρκετά επιθετικά λάθη βιασύνης, ενώ ήταν κακή και η περιφερειακή άμυνα με τους Κύπριους να κάνουν… πάρτι από τα 6,75μ.

Ο Ημίθεος μπήκε πιο δυνατά στο ξεκίνημα της αναμέτρησης, ωστόσο ο Κεραυνός βρήκε γρήγορα τα πατήματά του με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν χέρι-χέρι σχεδόν μέχρι το φινάλε της πρώτης περιόδου, εκεί όπου ο Ηρακλής κατάφερε να πάρει έξι πόντους διαφορά (13-19).

Στη δεύτερη περίοδο, οι -τυπικά- γηπεδούχοι γύρισαν το εις βάρος τους σκορ και στα μέσα του δεκαλέπτου βρέθηκαν αυτοί στο +6 (32-26). Η συνέχεια της περιόδου είχε σκαμπανεβάσματα και για τις δύο ομάδες, με το τρίποντο του Μπόουλιν να στέλνει τον Ηρακλή στα αποδυτήρια με το προβάδισμα των τριών πόντων (37-40).

Αν κάτι δε θα ξεχαστεί εύκολα από το συγκεκριμένο ματς είναι η τραγική τρίτη περίοδος των “κυανόλευκων”. Σε άμυνα και επίθεση οι παίκτες του Ημίθεου ήταν σε άλλο… γήπεδο, με τον Κεραυνό να κάνει ό,τι θέλει και να φτάνει τη διαφορά μέχρι και το +12 (57-45). Οι παίκτες του Βαγγέλη Ζιάγκου το μόνο που κατάφεραν στο τέλος του κάκιστου αυτού δεκαλέπτου ήταν να κρατήσει το σκορ σε μονοψήφια διαφορά (61-53).

Και από το τραγικό τρίτο δεκάλεπτο, ο Ηρακλής πάτησε γκάζι… επιθετικά, επέστρεψε στον αγώνα, προσπέρασε και στο σκορ, ωστόσο το παιχνίδι οδηγήθηκε στην παράταση (86-86).

Στο εξτρά πεντάλεπτο οι δύο ομάδες συνέχισαν στο ίδιο τέμπο με τον Κεραυνό να έχει ένα μικρό προβάδισμα το οποίο και κράτησε μέχρι το φινάλε (96-94) όταν ο Ντάνιελ αστόχησε στο τελευταίο σουτ.

Από πλευράς Ηρακλή ξεχώρισαν οι Χάνλαν (24π), Μουρ (13π) και Τσίλντρες (12π), ενώ από πλευράς Κεραυνού σίγουρα ξεχώρισε το απίστευτο τρομερό ευστοχίας έξω από την γραμμή των 6,75μ.

Ο Ηρακλής αποκλείστηκε από τον θεσμό του BCL από την προκριματική φάση, λόγω της ήττας στο δραματικό παιχνίδι με τον Κεραυνό στη Λευκωσία, αλλά συνεχίζει στις ευρωπαϊκές διοργανώσεις.

Οι “κυανόλευκοι” έχουν προνοήσει – ως γνωστόν – να μεταταχθούν στο Europe Cup, στον οποίο πλέον θα μετέχει η ομάδα του Βαγγέλη Ζιάγκου, η οποία αναμένεται να πληροφορηθεί το από εδώ και πέρα μέλλον των διεθνών υποχρεώσεών της.

ΚΕΡΑΥΝΟΣ (Λειβαδιώτης): Χαντ 11 (2/3 τρίποντα, 14 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Μιχαήλ 12 (2), Ρόρι 15 (3 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 8 ασίστ, 3 κλεψίματα), Ροζέλ 24 (3/6 δίποντα, 5/12 τρίποντα, 3/4 βολές, 5 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Γουίλιαμσον 17 (1), Κινγκ 8 (2), Κορωνίδης, Στυλιανού 9 (3), Θεοχαρίδης

ΗΡΑΚΛΗΣ (Ζιάγκος): Μπόουλιν 10 (3/11 σουτ, 7 ασίστ), Ντάνιελ 10 (10 ριμπάουντ), Χάνλαν 24 (7/11 δίποντα, 2/9 τρίποντα, 4/5 βολές, 5 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Μουρ 13 (3/5 τρίποντα, 10 ριμπάουντ), Σαγκς 7 (1), Τσίλντρες 12 (1), Καββαδάς 9 (4/9 δίποντα, 9 ριμπάουντ), Σχίζας, Τσαϊρέλης 4, Βεργίνης 5 (1).