Η πρώτη νίκη του ΓΑΣ Μελίκης στη Β Εθνική! (βαθμολογία)

Η Μελίκη σημείωσε την πρώτη νίκη της ιστορίας της σε επίπεδο Β’ Εθνικής και μάλιστα εκτός έδρας επί της ΜΕΝΤ (78-80) στο εξ αναβολής ματς της 1ης αγωνιστικής του 3ου ομίλου.

Όπως αναφέρει το basketblog, αυτό το ταξίδι στη Θεσσαλονίκη θα το θυμούνται για καιρό στη Μελίκη. Βλέπετε, ήταν το πρώτο εκτός έδρας παιχνίδι στην 38χρονη ιστορία του συλλόγου στη Β’ Εθνική. Και συνοδεύτηκε μάλιστα με νίκη επί της ΜΕΝΤ με σκορ 78-80.

Ο Νίκος Λιόλιος (24 πόντοι) ήταν ο πρώτος σκόρερ για την ομάδα του Δάνη Ασλανίδη, η οποία δεν έχασε ποτέ το προβάδισμα μετά τα πρώτα λεπτά, έκλεισε την πρώτη περίοδο με διαφορά 17 πόντων και το ημίχρονο με +16, ωστόσο χρειάστηκε ένα λέι-απ του Ημερίδη 5” πριν από τη λήξη (έπειτα από ασίστ του Παναγιώτη Καρκάρα) για να πάρει το ροζ φύλλο αγώνα.

Ο Γρηγόρης Μιχαηλίδης ήταν μαζί με τον Δημήτρη Ρόπουτη (ισοφάρισε το ματς 18” πριν από τη λήξη) οι κορυφαίοι της ΜΕΝΤ, ωστόσο αστόχησε στο τρίποντο που θα μπορούσε να χαρίσει στην ομάδα του τη νίκη στην εκπνοή της αναμέτρησης.