Εντυπωσιακός στο φινάλε του πρώτου γύρου ο Κολοσσός (βαθμολογία)

Με νίκη ολοκλήρωσε τις υποχρεώσεις του στον πρώτο γύρο της Basket League ο Κολοσσός.

Η ομάδα της Ρόδου επικράτησε με 94-74 του Ιωνικού στο παιχνίδι που άνοιξε το πρόγραμμα της 11ης αγωνιστικής στη λίγκα.

Με αυτή τη νίκη ο Κολοσσός έφτασε τις τέσσερις νίκες και «έπιασε» στη βαθμολογία, στο 4-7 τους Νικαιώτες.

Η ομάδα της Ρόδου ήταν εντυπωσιακή στο δεύτερο ημίχρονο και είναι χαρακτηριστικό πως στα 14 τελευταία λεπτά του αγώνα έτρεξε επιμέρους σκορ 38-20 ανεβάζοντας τη διαφορά πάνω από τους 20 πόντους.

Ο Καντέρ με 22 πόντους, 6 ριμπάουντ και 4 ασίστ και ο Άρτις με 21 πόντους, 7 ασίστ και 4 ριμπάουντ ήταν οι κορυφαίοι για τους νικητές, ενώ σημαντικές λύσεις έδωσαν οι Ζάρας και Άντριτς με 13π.

Για την ομάδα του Βαγγέλη Αγγέλου Οι Χόλογουελ και Πριτζέτ τελείωσαν με 11 πόντους και από 10 είχαν οι Τολιόπουλος και Φιτζπάτρικ.

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν πιο συγκεντρωμένοι στο παιχνίδι και πήραν από νωρίς προβάδισμα στο σκορ φτάνοντας στο 14-9 στο 4′ Από την πλευρά της η ομάδα της Ρόδου απειλούσε μόνο με τον Τούμπα όμως με ένα σερί 6-0 ανέκτησε το προβάδισμα με 15-14. Οι δύο ομάδες στη συνέχεια συμβάδιζαν στο σκορ με το φινάλε της πρώτης περιόδου να τις βρίσκει ισόπαλες με 19-19.

Με ένα νέο μικρό σερί 5-0 ο Κολοσσός προσπέρασε με 28-23 στο 12′ και ένα λεπτό αργότερα με 31-25. Αυτή τη φορά ο Ιωνικός με δικό του σερί 7-0 προσπέρασε με 32-31 στα μέσα της περιόδου. Ο Κολοσσός κράτησε τους αντιπάλους του για περισσότερο από τρία αγωνιστικά λεπτά δίχως καλάθι εντός παιδιάς με αποτέλεσμα να τρέξει επιμέρους σκορ 11-1 και να μετατρέψει το 33-34 σε 44-35 στο 18′. Η ομάδα της Ρόδου συντήρησε το προβάδισμά της και πήγε στα αποδυτήρια προηγούμενη με 36-30.

Ο Ιωνικός παρέμεινε κοντά στο σκορ στο ξεκίνημα του δευτέρου μέρους με τον Χόλογουελ να μειώνει σε 56-54 στο 26′. Από εκείνο το σημείο όμως ο Κολοσσός βρήκε ρυθμό στην επίθεσή του με τον Καντέρ να τελειώνει τις φάσεις και τον Ζάρα να δίνει βοήθειες. Οι γηπεδούχοι λίγο πριν από την ολοκλήρωση του τρίτου δεκαλέπτου ανέβασαν για πρώτη φορά τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα με τον Άρτις να ευστοχεί σε τρίποντο για το 69-58.

Οι παίκτες του Ηλία Καντζούρη συνέχισαν να ελέγχουν απόλυτα τον ρυθμό και στις δύο πλευρές του παρκέ. Ο Ιωνικός χρειάστηκε πέντε λεπτά στο τελευταία δεκάλεπτο για να σκοράρει εντός παιδιάς, με τον Κολοσσό σε αυτό το διάστημα να ανοίγει τη διαφορά πάνω από τους 20 πόντους με τον Άρτις να κάνει το 84-63. Οι φιλοξενούμενοι δεν κατάφεραν να επιστρέψουν στο παιχνίδι με τους Ρόδιους να συντηρούν το προβάδισμά τους -έφτασε ως και το +22 με το σκορ 94-72- και να φτάνουν στην τέταρτη φετινή τους νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 19-19, 36-30, 69-60, 94-74.