Φόρτσαρε στο δεύτερο ημίχρονο η Γιουβέντους, 3-1 τη Λάτσιο (βαθμολογία)

Μετά από ένα μέτριο πρώτο ημίχρονο (χωρίς Ρονάλντο), η Γιουβέντους ανέβασε στροφές στο δεύτερο και έφτασε στο 3-1 επί της Λάτσιο.

Η Μεγάλη Κυρία, που με τη νίκη της αυτή ανέβηκε μόνη στην τρίτη θέση, βρέθηκε πίσω στο σκορ στο 14′, με “δράστη” τον Χοακίν Κορέα, όμως αντέδρασε πριν βγει το ημίχρονο και στο 39′ ισοφάρισε με τον Ραμπιό.

Με την εκκίνηση του δευτέρου μέρους, η Γιουβέντους εγκαταστάθηκε ουσιαστικά στην αντίπαλη περιοχή και στο 57′ έκανε την ανατροπή με γκολ του Μοράτα.

Ο ίδιος παίκτης μάλιστα ευστόχησε στο πέναλτι που κέρδισε στο 60′, “κλειδώνοντας” τη νίκη για την ομάδα του.

Γιουβέντους (Αντρέα Πίρλο) : Σέζνι, Μπερναντέσκι, Κουαδράδο (70′ Αρτούρ), Σάντρο, Ντεμιράλ, Ραμπιό, Ντανίλο, Κιέζα (82′ Μπονούτσι), Κουλουσέφσκι (90+2′ Ντι Πάρντο), Ράμσεϊ (70′ ΜακΚένι), Μοράτα (69′ Ρονάλντο)

Λάτσιο (Σιμόνε Ινζάγκι) : Ρέινα, Ασέρμπι, Μάρουσιτς (82′ Περέιρα), Χόεντ, Φάρες, Λούλιτς (55′ Πάτριτς), Αλμπέρτο (82′ Καϊσέδο), Μιλίνκοβιτς-Σάβιτς, Λέιβα (55′ Εσκαλάντε), Ιμόμπιλε (82′ Μουρίκι), Κορέα