Champions League : Ομοβροντία τερμάτων και super ανατροπές! Τα αποτελέσματα της πρεμιέρας (14-15/9)

Εκπληκτικά πράγματα στα σημερινά ματς, στην κορυφαία (μακράν) διοργάνωση της Ευρώπης!

Tα γκολ έπεσαν…βροχή στο αποψινό δεύτερο “πιάτο” της πρεμιέρας των ομίλων, καθώς στα 8 σημερινά παιχνίδια, σημειώθηκαν συνολικά 28 τέρματα! Εννιά από αυτά σημειώθηκαν στο “Ίτιχαντ”, όπου η Σίτι πέτυχε μισή…ντουζίνα κόντρα στην αγνώριστη Λειψία, η οποία ωστόσο απείλησε με την έκπληξη αλλά παρουσίασε χτυπητές αμυντικές αδυναμίες.

Σε μεγάλη βραδιά βρέθηκε και ο Άγιαξ, που πέτυχε πέντε γκολ στη Λισαβόνα κόντρα στη Σπόρτινγκ και ξεκίνησε ιδανικά τη φετινή σεζόν, μετά την περσινή εξαιρετική της πορεία που σταμάτησε στα ημιτελικά. Τέσσερα γκολ σημείωσε ο “μαγικός” Σεμπαστιάν Αλέ για τον Αίαντα!

Εντυπωσιακό ματς στο Anfield, με δύο ανατροπές και εκπληκτικές φάσεις στις δύο εστίες. Η Λίβερπουλ προηγήθηκε στο 9′ με αυτογκόλ του Τομόρι, όμως η Μίλαν έδειξε τα…δόντια της στα τελευταία λεπτά του πρώτου μέρους, σημειώνοντας δύο γκολ (Ρέμπιτς 42′ και Ντίαθ 44′), κάνοντας τη μεγάλη ανατροπή. Αυτό όμως έπραξε με τη σειρά της και η ομάδα του Κλοπ, που ξεκίνησε φουριόζα το δεύτερο 45λεπτο, ισοφαρίζοντας αρχικά με τον Σαλάχ (48′) και έφερε τούμπα το ματς στο 69′ με τον Χέντερσον.

Εκπληκτική εμφάνιση την ίδια ώρα για τη Μπριζ, που δε…μάσησε κόντρα στην Παρί, που αγωνίστηκε για πρώτη φορά με τους Μέσι, Εμπαπέ και Νεϊμάρ στο αρχικό σχήμα. Ο Ερέρα άνοιξε το σκορ για τους Παριζιάνους στο 14′ και όλοι πίστεψαν πως η βραδιά θα είχε…περίπατο, όμως λογάριασαν χωρίς τους σκληροτράχηλους Βέλγους, που ισοφάρισαν στο 27′ με τον Βενάκεν και απείλησαν με την ανατροπή.

Σπουδαίο διπλό για τη Ρεάλ στο Μιλάνο και μάλιστα με γκολ του Ροντρίγκο στο 89ο λεπτό. Ένα ματς μοιρασμένο, με την Ίντερ να έχει κι αυτή τις στιγμές της, αλλά οι Ισπανοί “έκλεψαν” τη νίκη και ξεκίνησαν ιδανικά τη φάση των ομίλων.

Λευκή ισοπαλία την ίδια ώρα στο Metropolitano, όπου Ατλέτικο και Πόρτο αναδείχτηκαν ισόπαλοι χωρίς τέρματα. Οι Πορτογάλοι μάλλον δικαιούνται να φωνάζουν για το ακυρωθέν γκολ του Οτάβιο στο 84′ σε μια λάθος εκτίμηση στην άμυνα των Ισπανών, αλλά τελικά το VAR το ακύρωσε ως φάουλ στον Γιαν Όμπλακ.

Για την αναμέτρηση της Σέριφ με τη Σαχτάρ διαβάσατε ΕΔΩ και για για το ματς στην Τουρκία ΕΔΩ

Αναλυτικά το πανόραμα των ομίλων :

Group A

Μπριζ – Παρί Σ.Ζ.  1-1 (27′ Βενάκεν / 15′ Ερέρα)
Μάντσεστερ Σίτι – Λειψία  6-3 (16′ Άκε, 28′ αυτογκόλ, 45+2′ Μαχρέζ πεν, 56′ Γκρίλις, 76′ Κανσέλο, 85′ Ζεσούς / 42′-51′-73′ Ενκουκού)

1 Μάντσεστερ Σ. 1 1 0 0 6 3 3 3
2 Μπριζ 1 0 1 0 1 1 0 1
3 Παρί Σ.Ζ. 1 0 1 0 1 1 0 1
4 Λειψία 1 0 0 1 3 6 -3 0

Group B

Λίβερπουλ – Μίλαν  3-2 (9′ αυτογκόλ, 48′ Σαλάχ, 69′ Χέντερσον / 42′ Ρέμπιτς, 44′ Ντίας)
Ατλέτικο Μαδρίτης – Πόρτο  0-0

1 Λίβερπουλ 1 1 0 0 3 2 1 3
2 Ατλέτικο Μαδρ 1 0 1 0 0 0 0 1
3 Πόρτο 1 0 1 0 0 0 0 1
4 Μίλαν 1 0 0 1 2 3 -1 0

Group C

Μπεσίκτας – Ντόρτμουντ  1-2 (90+4′ Μοντέρο / 20′ Μπέλιγχαμ, 45+3′ Χάαλαντ)
Σπόρτινγκ Λισαβόνας – Άγιαξ  1-5 (33′ Παουλίνιο / 2′-9′-51′-63′ Αλέ, 39′ Μπεργκχούις)

1 Άγιαξ 1 1 0 0 5 1 4 3
2 Ντόρτμουντ 1 1 0 0 2 1 1 3
3 Μπεσίκτας 1 0 0 1 1 2 -1 0
4 Σπόρτινγκ 1 0 0 1 1 5 -4 0

Group D

Ίντερ – Ρεάλ Μαδρίτης  0-1 (89΄Ροντρίγκο)
Σέριφ Τιράσπολ – Σαχτάρ Ντόνετσκ  2-0 (16′ Τραορέ, 62′ Γιανσάνε)

1 Σέριφ Τιράσπολ 1 1 0 0 2 0 2 3
2 Ρεάλ Μαδρίτης 1 1 0 0 1 0 1 3
3 Ίντερ 1 0 0 1 0 1 -1 0
4 Σαχτάρ 1 0 0 1 0 2 -2 0

Group E

Μπαρτσελόνα – Μπάγερν Μονάχου  0-3 (34′ Μίλερ, 56′-85′ Λεβαντόφσκι)
Ντιναμό Κιέβου – Μπενφίκα  0-0

1 Μπάγερν 1 1 0 0 3 0 3 3
2 Μπενφίκα 1 0 1 0 0 0 0 1
3 Ντιναμό Κιέβου 1 0 1 0 0 0 0 1
4 Μπαρτσελόνα 1 0 0 1 0 3 -3 0

Group F

Γιουνγκ Μπόις – Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ  2-1 (66′ Ενγκαμαλέου, 90+5′ Σιμπάτσου / 13′ Ρονάλντο)
Βιγιαρεάλ – Αταλάντα  2-2 (39′ Τριγέρος, 73′ Ντανζούμα / 8′ Φρόιλερ, 83′ Γκόσενς)