Δύσκολη νίκη του Ολυμπιακού στο Δαΐς (βαθμολογία)

Ο Ολυμπιακός επικράτησε εκτός έδρας του Δούκα με σκορ 34-31 και πέτυχε την πέμπτη του νίκη στη Handball Premier.

Οι “ερυθρόλευκοι” συνάντησαν δυσκολίες απέναντι στην μαχητική ομάδα των Εκπαιδευτηρίων, που το… πάλεψε όσο μπορούσε, ωστόσο η ανωτερότητα των Πειραιωτών οδήγησε το σύνολο του Γιώργου Καρασαββίδη στο επιθυμητό αποτέλεσμα. Ο Ολυμπιακός πήρε προβάδισμα στο 12ο λεπτό και αφού ένα λεπτό νωρίτερα είχε αποβληθεί με απευθείας κόκκινη κάρτα ο αμυντικός του, Καραμπουρνιώτης, εξαιτίας επικίνδυνου μαρκαρίσματος στον Τσιγαρίδα. Ο Δούκας πίεζε ασφυκτικά, διατηρούνταν κοντά στο σκορ, όμως το ημίχρονο «έκλεισε» 13-15 υπέρ των φιλοξενούμενων.

Στην συνέχεια, ο Ολυμπιακός διηύρυνε την διαφορά και έφτασε να προηγείται με 6 τέρματα στο 36ο λεπτό, ωστόσο οι γηπεδούχοι πλησίασαν στα 2 γκολ στο 38ο λεπτό. Στο 58ο λεπτό, το σκορ ήταν 31-32, ο Ολυμπιακός αισθανόταν την… ανάσα του Δούκα, αλλά η εμπειρία και η ποιότητα των αθλητών του, καθώς επίσης και η κατεύθυνσή τους από την τεχνική ηγεσία, συνέβαλαν στο να διατηρηθεί η ψυχραιμία και με δύο τέρματα των Κανδύλα, Παπαδόπουλου «σφραγίστηκε» η νίκη.

ΔΟΥΚΑΣ – ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ 31-34

Τα πεντάλεπτα: 4-2, 7-6, 8-8, 9-11, 11-12, 13-15 (ημίχρονο), 14-19, 19-22, 22-26, 25-28, 28-32, 31-34

ΑΣΕ Δούκα : Μαρκατάτος, Παγιάτης, Μπατής, Τσιγαρίδας 4, Κοβάνης 1, Τζανιδάκης, Γερουλάνος, Αναστασίου 1, Ασλής, Πάνου 3, Ντούνης 2, Γιάντσα 5, Αποστολίδης 4, Νικολίνταης, Γιόσμου 3, Στεφανίτσης 8

Ολυμπιακός : Κοτανίδης, Κουκουλάς, Καραμπουρνιώτης, Παπαβασίλης 1, Μπούντιτς 6, Τερλέτσκι, Παπαδημητρίου, Κανδύλας 2, Παπαδόπουλος 9, Δομπρής 6, Δεληχρήστος, Αραπακόπουλος 1, Πασσιάς 2, Μοντόρο 3, Μιχαηλίδης 1, Οστρούσκο 3

Διαιτητές: Mερτινιάν – Φωκίτης, Δίλεπτα: 2-5 (Απευθείας κόκκινη: Kαραμπουρνιώτης, 11:29), Πέναλτι: 4/5-4/4