Τρίτη νίκη για τον Κολοσσό με καθοριστικούς Φλόιντ και Ξανθόπουλο

Με τον Βασίλη Ξανθόπουλο να μοιράζει 12 ασίστ και τον Τζόρνταν Φλόιντ στο ντεμπούτο του να σκοράρει 24 πόντους, ο Κολοσσός ήταν ο μεγάλος νικητής με 88-81 στην αναμέτρηση με τον Ιωνικό για την 4η αγωνιστική της Basket League. Αυτή ήταν η τρίτη νίκη για την ομάδα της Ρόδου που βελτίωσε το ρεκόρ της σε 3-1 ενώ οι Νικαιώτες έχουν πλέον 1-3.

Σε ένα παιχνίδι με κλειστό σκορ από την αρχή, ο Κολοσσός κατάφερε να ανοίξει τη διαφορά στην τέταρτη περίοδο έχοντας περισσότερες λύσεις από τον πάγκο του παίρνοντας 44 πόντους από τους παίκτες που ήρθαν από εκεί ενώ οι φιλοξενούμενοι 29. Παράλληλα εκμεταλλεύτηκε τα λάθη του Ιωνικού έχοντας 25 πόντους από αυτά, τα επιθετικά ριμπάουντ, αλλά και την κούραση των Νικαιωτών στο φινάλε.

Στο ντεμπούτο του στην Stoixman Basket League ο Τζόρνταν Φλόιντ είχε 24 πόντους με 6/7 δίποντα, ενώ την ίδια στιγμή ο Κένι Γουίλιαμς προσέθεσε 21 με 6 τρίποντα. Κομβική η παρουσία των έμπειρων του ρόστερ με τον Ξανθόπουλο να έχει 12 ασίστ και τον Βαγγέλη Μαργαρίτη 11 πόντους. Εντυπωσιακός για τον Ιωνικό ο Κωστής Γόντικας με 21 πόντους και 12 ριμπάουντ, αλλά και ο Ιωσήφ Κολοβέρος με 12 πόντους και 4 ασίστ. Με 20 πόντους τελείωσε το παιχνίδι ο Τζέρμαν.

Η αναμέτρηση είχε γρήγορο ρυθμό από το ξεκίνημα με τις δύο ομάδες να συμβαδίζουν στο σκορ και το προβάδισμα να αλλάζει πολλές φορές κάτοχο. Οι φιλοξενούμενοι ωστόσο με ένα μικρό σερί 5-0 στο φινάλε της πρώτης περιόδου έκλεισαν το δεκάλεπτο με 21-16. Με τον Φλόιντ να σκοράρει συνεχόμενους πόντους ο Κολοσσός μείωσε σε 23-26 όμως ένα νέο μικρό 5-0 τον έφερε για πρώτη φορά στο +8 με τον Γόντικα να κάνει το 23-31 στο 13′. Δύο διαδοχικά τρίποντα από τους Ποτ και Γουίλιαμς ανέτρεψαν την εικόνα του αγώνα με τον Κολοσσό να ισοφαρίζει γρήγορα σε 33-33 όμως οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν να έχουν οριακό προβάδισμα, κάτι που έγινε μέχρι και το τέλος του ημιχρόνου (45-46).

Οι Ροδίτες επέστρεψαν πιο δυνατά για το δεύτερο μέρος και προσπέρασαν με 52-48 με τις βολές του Τιλί ενώ στα μέσα της τρίτης περιόδου ο Μίλερ έστειλε για πρώτη φορά τη διαφορά στο +8 για τον Κολοσσό (60-52). Ο Ιωνικός αντέδρασε με τον Αθηναίου να μειώνει σε 62-50 όμως με δύο καλάθια του Μαργαρίτη ο Κολοσσός έκλεισε το δεκάλεπτο με 66-63. Με το Ξανθόπουλο να δημιουργεί και τον Φλόιντ να σκοράρει ο Κολοσσός προσπέρασε με 75-67 στο 34′. Οι γηπεδούχοι συντήρησαν το προβάδισμα και ενάμισι λεπτό πριν από το τέλος ο Μαργαρίτης μετά από νέα ασίστ του Ξανθόπουλου έκανε το σκορ 85-75 με τη διαφορά να ανεβαίνει για πρώτη φορά σε διψήφια επίπεδα. Δύο βολές από τον Τζέρμαν και γκολ φάουλ από τον Γόντικα μείωσαν σε 86-80 στα 41,5”, όμως στα 23” ο Κολοβέρος γλίστρησε στην επαναφορά με τον Σλαφτσάκη να κλέβει και να κάνει το 88-80, ενώ ο Γόντικας με 1/2 βολές έγραψε το τελικό 88-81.

Τα δεκάλεπτα: 16-21, 45-46, 66-63, 88-81.