Serie A : “Λύτρωση” στο 90+1′ για τη Γιουβέντους! (vid)

Οι “μπιανκονέρι” έψαχναν θετικό αποτέλεσμα μετά την γκέλα της προηγούμενης αγωνιστικής. Η Φιορεντίνα ακόμη μία “κηδεία” στην ομάδα του Αλέγκρι. Εξάλλου οι γηπεδούχοι έχουν δώσει πολλές χαρές στην φετινή Serie A.

Το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε με 0-0 και την ομάδα του Βιντσέντσο Ιταλιάνο να παίζει με τα νεύρα των γηπεδούχων. Ωστόσο, η παθητική προσέγγιση που είχαν οι «βιόλα» τους στοίχησε ως προς την αριθμητική ισορροπία.

Μέσα σε επτά λεπτά (66΄- 73΄), ο Νίκολα Μιλένκοβιτς κατάφερε να γίνει ο αρνητικός πρωταγωνιστής για την Φιορεντίνα. Δύο σκληρά μαρκαρίσματα τον οδήγησαν στα αποδυτήρια, με τους «βιόλα» να μένουν με δέκα παίκτες.

Στο τελευταίο κομμάτι, η Γιουβέντους τα έδωσε όλα για το πολυπόθητο γκολ. Η μεγαλύτερη φάση ήρθε στο 76ο λεπτό. Ο Κιέζα, αφότου έκανε μια πιρουέτα, βρέθηκε σε θέση βολής, αλλά το σουτ του τράνταξε το οριζόντιο δοκάρι του Τερατσάνο.Αυτή ήταν και η πιο μεγάλη φάση στο δεύτερο ημίχρονο για τους γηπεδούχους.

Ο Μοράτα σκόραρε (79′), αλλά υποδείχθηκε σε θέση οφ-σάιντ και τα λεπτά άρχισαν να κυλούν βασανιστικά για τη «Γιούβε». Ο Μάσιμο Αλέγκρι έριξε στη μάχη και τον Κάιο Ζόρζε, στη θέση του Ισπανού ως το τελευταίο του χαρτί για τη νίκη.

Την ίδια στιγμή, ο Τερατσάνο πραγματοποιούσε εκπληκτικές επεμβάσεις κρατώντας το 0-0. Ωστόσο, μηδένα προ του… Κουαδράδο μακάριζε! Ο Κολομβιανός πήρε στις πλάτες του τη «Μεγάλη Κυρία» στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων.

Αφού ταλαιπώρησε με ντρίμπλες τον Κριστιάνο Μπιράγκι, ο Κουαδράδο εξαπέλυσε έναν κεραυνό, ο οποίος πέρασε από την κλειστή γωνία του πορτιέρε της Φιορεντίνα.

Γιουβέντους (Μασιμιλιάνο Αλέγκρι): Περίν, Ντανίλο, Ντε Λιχτ, Ρουγκάνι, Σάντρο (46′ Πελεγκρίνι), Κιέζα, ΜακΚένι, Λοκατέλι, Ραμπιό (79′ Κουαδράδο), Ντιμπάλα (90+2′ Μπεντανκούρ), Μοράτα (88′ Ζόρζε)

Φιορεντίνα (Βιτσέντζο Ιταλιάνο): Τερατσιάνο, Οντριοθόλα, Μιλένκοβιτς, Μαρτίνες Κουάρτα, Μπιράγκι, Μποναβεντούρα (78′ Ντάνκαν), Τορέιρα (64′ Άμραμπατ), Καστροβίλι (78′ Νάστασιτς), Καγιεχόν (75′ Ίγκορ), Σαπονάρα (74′ Σότιλ), Βλάχοβιτς