Νίκη με “buzzer beater” τα Χανιά!

Άγγελος… νίκης για τα Χανιά, με τον προερχόμενο από τον πάγκο Κόλα να “λυτρώνει” την ομάδα του με το γκολ του στο 90+3’ για το 1-0 απέναντι στην ψυχωμένη Επισκοπή, που έπαιζε με δέκα παίκτες.

Η χανιώτικη ομάδα έστω και με αγχωτικό τρόπο συνέχισε τη νικηφόρα πορεία της, παραμένοντας για 13ο ματς αήττητη.

“Πληγωμένη” από τις απουσίες η Επισκοπή και με τον τερματοφύλακα Γιάννη Ψαρά να κάνει το επαγγελματικό ντεμπούτο στάθηκε πολύ καλά στο γήπεδο Περιβολίων, δείχνοντας ότι δεν είναι τυχαία η πορεία της στο πρωτάθλημα. Ήταν η πρώτη ήττα μετά από 8 παιχνίδια.

Στα πρώτα λεπτά η Επισκοπή μπήκε πιο καλά κερδίζοντας αρκετές στατικές φάσεις προς την αντίπαλη περιοχή. Στη συνέχεια τα Χανιά… μπήκαν στο παιχνίδι και απείλησαν στο 11’ με τον Κάρλος, στο 13’ με τον Μπαΐροβιτς και στο 18’ με τον Παράνο. Ο ρυθμός όμως δεν ήταν ο ίδιος και το ημίχρονο έκλεισε χωρίς κάποια άλλη καλή φάση.

Στο δεύτερο ημίχρονο τα Χανιά μπήκαν αρκετά δυνατά και απειλούσαν με μεγαλύτερη συχνότητα, χάνοντας μεγάλη ευκαιρία στο 59’ με τον Μπαΐροβιτς. Η Επισκοπή κρατούσε… γερά αλλά στο τέλος “λύγισε” παίζοντας με δέκα παίκτες μετά από τη 2η κίτρινη στον Τριντάντε στο 85′. Η επόμενη φορά που παρουσιάστηκε καλή στιγμή για να σκοράρουν τα Χανιά ήταν στο 88’ με τον προερχόμενο από τον πάγκο Κόλα να κάνει το σουτ και τον Ψαρρά να αποκρούει. Τελικά στο 90+3’ ο ίδιος με… βολίδα “λύτρωσε” την ομάδα του, με το 2ο γκολ του στο πρωτάθλημα.

το φιλμ του αγώνα στο athlitiko.gr

ΠΑΕ Χανιά (Νίκος Παπαδόπουλος): Κουτζαβασίλης, Φόμπι (82’ Καψάλης), Πατάπης, Τσαμούρης, Καμαρά, Παναγιωτούδης, Κάρλος, Βασιλόγιαννης, Παράνο (78’ Κόλα), Μπαΐροβιτς, Κολλάς (56’ Βάρκας).

ΠΑΕ Επισκοπή (Γιάσμινκο Βέλιτς): Ψαρράς, Ανδρικόπουλος, Τασιούλης (90’ Σκόνδρας), Μπαρμπόσα, Τσάβος, Καραγιάννης, Πολυχρόνης, Τριντάντε, Σουμπασάκης, Νοικοκυράκης, Σταθόπουλος (64’ Ταρσίσιο).