“Στάση” Ζάκυνθος για το…τρένο της Κηφισιάς

Το νικηφόρο σερί της Κηφισιάς ολοκληρώθηκε στη Ζάκυνθο, εκεί όπου αναδείχθηκε ισόπαλη (1-1) με την τοπική ομάδα για την 24η αγωνιστική του Πρωταθλήματος της Super League 2.

Οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ με τον Τσιμέλι στο 38′ της αναμέτρησης, με την ομάδα του Δημήτρη Ελευθερόπουλου να απαντά με τον Παπασάββα στο 56ο λεπτό και να φωνάζει δικαίως για τη φάση του 88ου λεπτού όταν η ανατροπή του Γιαννιτσάνη από τον Μέντες εντός περιοχής μετατράπηκε σε φάουλ εκτός αυτής από τον διαιτητή της αναμέτρησης.

Η πρώτη καλή στιγμή της αναμέτρησης ήταν για την Κηφισιά μόλις στο 4ο λεπτό, όταν ο Παλασέφσκι έκλεψε την μπάλα στον χώρο του κέντρου και την έδωσε στον Βαζ. Αυτός έκανε το σουτ μέσα από τη μεγάλη περιοχή, με την μπάλα να καταλήγει όμως άουτ. Στο 15′ η Ζάκυνθος απείλησε για πρώτη φορά την εστία του Αναγνωστόπουλου, με τον Εντουάρντο να κάνει το πλασέ από δύσκολη γωνία, δίχως όμως αποτέλεσμα. Τέσσερα λεπτά αργότερα, η Κηφισιά επέστρεψε δριμύτερη, το σουτ που επιχείρησε ο Οικονομίδης μέσα από την περιοχή βρήκε όμως σε σώματα και απομακρύνθηκε.

Στο 30′ της αναμέτρησης, ο Κιτόκο κέρδισε φάουλ, αλλά μετά το σφύριγμα του διαιτητή, χτύπησε με αγκωνιά τον Παλασέφσκι στο πρόσωπο. Παρόλ’ αυτά ο διαιτητής του έδειξε μόνο την κίτρινη κάρτα.

Οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ στο 38ο λεπτό. Ο Καράμι έκανε τη σέντρα από τα δεξιά και ο Τσιμέλι κέρδισε στον αέρα τους αμυντικούς της Κηφισιάς, στέλνοντας την μπάλα στα δίχτυα.

Πολύ γρήγορα με την έναρξη του δεύτερου μέρους όμως, η ομάδα του Δημήτρη Ελευθερόπουλου απάντησε. Ο Βαζ ανέλαβε την εκτέλεση μιας στατικής φάσης, με τον Παπασάββα να κάνει κίνηση στο πρώτο δοκάρι και με εκπληκτική κεφαλιά να φέρνει το παιχνίδι στα ίσα στο 56ο λεπτό.

Στο 66′ ο Αναγνωστόπουλος αντέδρασε υποδειγματικά στο δυνατό σουτ του Ελ Γκανάσι, ενώ στο 68′ η Κηφισιά άγγιξε το δεύτερο γκολ και την ανατροπή με τον Καλλέργη. Το φαλτσαριστό σουτ που επιχείρησε ο εξτρέμ της ομάδας των Βορείων Προαστίων κατέληξε όμως λίγο δίπλα από το αριστερό δοκάρι του Μέντες. Ενώ, στο 80ο λεπτό, οι γηπεδούχοι βγήκαν στην αντεπίθεση με τον Τσιμέλι, το σουτ του οποίου κατέληξε στην αγκαλιά του Αναγνωστόπουλου.

Στο 88′ της αναμέτρησης συνέβη η μεγαλύτερη φάση του αγώνα, στην οποία ο διαιτητής της αναμέτρησης μετέτρεψε το πεντακάθαρο πέναλτι υπέρ της Κηφισιάς σε φάουλ. Ο Γιαννιτσάνης βγήκε στην κόντρα απέναντι από τον Μέντες, ο οποίος τον ανέτρεψε μέσα στην περιοχή. Ο διαιτητής σφύριξε παράβαση, αλλά υπέδειξε πως αυτή έγινε εκτός της μεγάλης περιοχής, καταλογίζοντας φάουλ (αντί για πέναλτι) και αποβολή για τον τερματοφύλακα της Ζακύνθου.

ΑΠΣ Ζάκυνθος (Δημήτρης Νόλης) : Μέντεζ, Καραμί, Οντόνε, Αργκίς, Καλλιβωκάς, Κιτόκο (67′ Κοναγκάγια), Σούρμπης (86′ Ντάσης), Νικολακόπουλος (77′ Λάμπογλου), Τσιμέλι, Ελ Γκανάσι, Κάρλος Εντουάρντο (46′ Μπαζάν).

ΠΑΕ Κηφισιά (Δημήτρης Ελευθερόπουλος : Αναγνωστόπουλος, Μουστάκης (64′ Σμπώκος), Παυλάκης (82′ Σωτηράκος), Γκότοβος, Μκρτσιάν, Παλασέφσκι (46′ Ντοριβάλ), Παπασάββας, Βαζ, Καλλέργης (86′ Πρίτσας), Οικονομίδης, Κουιρουκίδης (82′ Γιαννιτσάνης).