Bundesliga : Μεγάλα “διπλά” για Φράιμπουργκ και Κολωνία, άφησε δύο βαθμούς στο Βερολίνο η Μπάγερν (vids)

Γκολ με το…τσουβάλι στα σημερινά ματς της 5ης αγωνιστικής στη Bundesliga, με τη Μπάγερν να μην μπορεί να περάσει το εμπόδιο της Ουνιόν και τη Φράιμπουργκ (αντίπαλο του Ολυμπιακού στο Europa) να “πιάνει” κορυφή μετά από μεγάλο διπλό στο BayArena.

Δεύτερη συνεχόμενη γκέλα για την Μπάγερν Μονάχου στην Bundesliga, με τους Βαυαρούς μετά 1-1 με την Γκλάντμπαχ να έρχονται ισόπαλοι και με την Ουνιόν στο Βερολίνο (1-1), για την 5η αγωνιστική. Εξαιρετική η Φράιμπουργκ, με την αντίπαλο του Ολυμπιακού στους ομίλους του Europa League να επικρατεί εκτός έδρας της Μπάγερ Λεβερκούζεν με 3-2 και να πετυχαίνει την 4η νίκη της σε 5 αναμετρήσεις στο φετινό πρωτάθλημα. Με αυτό το τρίποντο μάλιστα έπιασε στην κορυφή την Ντόρτμουντ, έχοντας αμφότερες από 12 πόντους.

Η ομάδα του Βερολίνου αξιοποίησε την πρώτη ευκαιρία που του παρουσιάστηκε με τον Σεράλντο Μπέκερ στο 12′. Η απάντηση των Βαυαρών ήταν άμεση με τον Γιόσουα Κίμιχ και στη συνέχεια είχαν τον έλεγχο και τις ευκαιρίες, όμως όχι την απαιτούμενη αποτελεσματικότητα.

Η είσοδος του Τόμας Μίλερ και του Σερζ Γκνάμπρι δεν έφερε αποτέλεσμα, με την Μπάγερν να χάνει ευκαιρίες και στο 2ο ημίχρονο, αλλά να μην καταφέρνει να σκοράρει και να μένει για δεύτερη σερί αγωνιστική στο 1-1.

Η Φράιμπουργκ εκμεταλλεύτηκε αυτήν την ισοπαλία και προσπέρασε τις δύο ομάδες, πιάνοντας την Ντόρτμουντ στην κορυφή. Για να συμβεί αυτό έπρεπε να προσφέρει μια χορταστική νίκη μέσα στο Λεβερκούζεν με 3-2.

Το γκολ του Κερέν Ντεμιρμπάι στο 16′ ήταν ενδεικτικό της εικόνας του 1ου ημιχρόνου στην “Μπάιαρένα”, όμως στο 2ο ημίχρονο το παιχνίδι απέκτησε έναν απίθανο ρυθμό, που ευνόησε τους φιλοξενουμένους. Ματίας Γκίντερ και Μίχαελ Γκρέγκοριτς είχαν κάνει την ανατροπή μέχρι το 50ό λεπτό, ο Πάτρικ Σικ με κεφαλιά ισοφάρισε στο 65′, όμως ο Ρίτσου Ντόαν δεν άφησε στους γηπεδούχους να χαρούν, αφού ανέκτησε το προβάδισμα στο 71′.