Serie A : Απίστευτες… σφαλιάρες για Μίλαν και Γιουβέντους, προβάρει το στέμμα η Νάπολι! (vids)

Δεν έχει προηγούμενο αυτό που έπαθε σήμερα η Μίλαν, που υπέστη ταπεινωτική ήττα με σκορ 2-5 από τη Σασουόλο και ουσιαστικά τέθηκε εκτός διεκδίκησης σκουντέτο. Εντός έδρας ήττα και για τη Γιουβέντους, από τη νεοφώτιστη Μόντσα!

Πάρτι έστησε η Σασουόλο στο Σαν Σίρο απέναντι στη Μίλαν το απόγευμα της Κυριακής (29/1), με την ομάδα του Γιώργου Κυριακόπουλου να επικρατεί με το εμφατικό 5-2 για την 20η αγωνιστική της Serie A.

Το παιχνίδι δεν ξεκίνησε καθόλου καλά για τους γηπεδούχους, οι οποίοι δέχθηκαν τρία γκολ μέσα σε έντεκα λεπτά (19′, 22′, 30′) από τους Ντεφρέλ, Φρατέζι, Μπεράρντι, με τον Ζιρού να μειώνει προσωρινά στο 24′.

Στο δεύτερο μέρος, όπου πέρασε στον αγώνα κι ο Γιώργος Κυριακόπουλος, οι φιλοξενούμενοι κέρδισαν πέναλτι στο 47′, με τον Λοριέντ να το εκτελεί εύστοχα, κάνοντας το 4-1. Ο Ενρίκε ήταν εκείνος που πέτυχε το πέμπτο γκολ για τη Σασουόλο στο 79′, με τον Ορίγκι να διαμορφώνει το τελικό 5-2 στο 81′.

Λίγο αργότερα, η κακή Γιουβέντους γνώρισε νέο σοκ, ηττήθηκε 2-0 από τη Μόντσα εντός έδρας και ψάχνει… κίνητρα μέχρι το τέλος της σεζόν.

Η Μόντσα μπήκε δυνατά και στο 12ο λεπτό βρήκε δίχτυα, αλλά το γκολ του Καπράρι ακυρώθηκε. Ωστόσο, έξι λεπτά αργότερα οι φιλοξενούμενοι άνοιξαν το σκορ με ιδανικό τελείωμα του Τσούρια από κοντά μετά την κάθετη του Ματσίς.

Καμία αντίδραση από την κακή Γιούβε, η οποία δεν έβρισκε λύσεις επιθετικά. Αντίθετα, η Μόντσα στο 39′ πήρε τεράστιο προβάδισμα νίκη, με τον Αουγκούστο να κάνει ανενόχλητος μεγάλη κούρσα, να μοιράζει στον Μότα, ο οποίος αφού πέρασε τον Σέζνι διαμόρφωσε το 2-0. Στην επανάληψη, η Γιουβέντους παρουσιάστηκε βελτιωμένη, αλλά σε τρεις περιπτώσεις, Λοκατέλι, Μίλικ και Ντι Μαρία δεν μπόρεσαν να νικήσουν τον Ντι Γκρεγκόριο. Μάλιστα, το γκολ του Μπρέμερ ακυρώθηκε σωστά ως οφσάιντ στο 76′ και κάπου τελείωσαν όλα… Ο Μίλικ αποχώρησε με τραυματισμό αφήνοντας την ομάδα του με 10 παίκτες από το 81′ και τίποτα δεν άλλαξε…