Έδωσε τη μάχη του ο Προμηθέας αλλά η Τέλεκομ ήταν ανώτερη (vids)

Τέλος το νικηφόρο σερί του Προμηθέα στο EuroCup.

Οι Πατρινοί ηττήθηκαν από την Τουρκ Τέλεκομ στην Τουρκία με 85-75, για την 15η αγωνιστική. Η ελληνική ομάδα επέστρεψε από το -17, αλλά δεν είχε τις λύσεις στο φινάλε για το κάτι παραπάνω.

Ο Κουλμπόκα ήταν εξαιρετικός, όπως και οι Τόμασον-Κάουαν, όμως δεν ήταν αρκετοί για το ”διπλό”. Αντιθέτως, οι Μπουτέιγ, Γκραντ και Σέστινα έκαναν μεγάλη εμφάνιση, που συνδύασαν με τη νίκη.

Οι νικητές ανέβηκαν στο 11-4 και οι ηττημένοι στο 9-6, στον δεύτερο όμιλο της διοργάνωσης.

Μην ξεχνάμε πως και οι δυο ομάδες έχουν περάσει στην επόμενη φάση και παλεύουν για το καλύτερο δυνατό πλασάρισμα.

Ο Προμηθέας χρειάστηκε 3:30′ για να σκοράρει (1/7 σουτ), με την Τουρκ Τέλεκομ να φτάνει στο 17-4 (5/8 σουτ). Το σκηνικό ανάλογο μέχρι το φινάλε της περιόδου, με τους Τούρκους να φτάνουν στο 25-17, παρά την αντίδραση των Πατρινών (22-16).

To 26-22 έγινε άμεσα 38-22, με τον Προμηθέα να μένει χωρίς σκορ για πάνω από 3′. Στο ίδιο διάστημα, ο Σεστίνα ήταν άχαστος (6/6 σουτ), ο Γκραντ έκανε ό,τι χρειαζόταν (10 πόντοι-5 ασίστ) για το 41-24, με τον Κάουαν να μειώνει σε 50-38.

Το δεύτερο ημίχρονο ήταν άλλη υπόθεση. Ο Κουλμπόκα ήταν ασταμάτητος (6/9 τρίποντα) και έτσι οι φιλοξενούμενοι έφτασαν μέχρι και το 56-56 (από 54-41) και είχαν ουσιαστικά επιστρέψει στο ματς, για να κλείσουν το τρίτο δεκάλεπτο στο -2 (60-58).

Το ματς παρέμεινε ντέρμπι και στην τελευταία περίοδο, αλλά η Τουρκ Τέλεκομ δεν έχασε σε κανένα σημείο τον έλεγχο και το προβάδισμα. Τόμασον και Κάουαν μείωσαν σε 69-64, όμως οι Τούρκοι είχαν λύσεις στο φινάλε, για τη νίκη με σκορ 85-75.

Τα δεκάλεπτα: 25-17, 50-38, 60-58, 85-75

Τουρκ Τέλεκομ (Τσαν): Γιαγκμούρ, Κοσούτ, Οντσέλ, Εντέν, Ατσάρ, Ντεμίρ 2, Τέιλορ 12, Γκραντ 19, Γιλμάζ 5, Έρικ 8, Σέστινα 18, Μπουτέιγ 21

Προμηθέας (Χριστόπουλος): Κάουαν 10, Ντάνγκουμπιτς, Κόντιτ 11, Πλώτας, Τσαϊρέλης 3, Μουράτος, Σίμπσον, Χογκ 2, Τόμασον 17, Τανούλης, Κουλμπόκα 23