Έχασε τα…άχαστα ο Ηρακλής και η ΑΕΛ την επαφή με την κορυφή (vids)

Ισόπαλος 1-1 αναδείχθηκε ο Ηρακλής με την ΑΕΛ στο Καυτανζόγλειο, για την 22η αγωνιστική του 1ου ομίλου της Super League 2.

Μοιραίος παίκτης για τους ”κυανόλευκους” ήταν ο Κρίστιαν Κούστα, ο οποίος έχασε όχι μία, ούτε δύο, αλλά επτά μεγάλες ευκαιρίες από το 80ο λεπτό και μετά για να χαρίσει τη νίκη στην ομάδα του. Βέβαια, και οι Θεσσαλοί είχαν τις δικές τους καλές στιγμές στην αναμέτρηση και ειδικά πριν την ισοφάρισή τους με τα τρία δοκάρια.

Να σημειώσουμε ότι ο Αλέξης Κούγιας παρακολούθησε από τις εξέδρες το παιχνίδι, ενώ για δεύτερο σερί εντός έδρας ματς έκαναν αποχή από το γήπεδο οι οργανωμένοι οπαδοί του Γηραιού λόγω της εμπλοκής του με τα διοικητικά του συλλόγου.

Στα του αγώνα, η πρώτη μεγάλη φάση στο παιχνίδι ανήκε στον Ηρακλή, όταν μετά από εκτέλεση κόρνερ από τα αριστερά, ο Άλεξιτς έπιασε την κεφαλιά και η μπάλα χτύπησε στο αριστερό κάθετο δοκάρι του Σουλούκου.

Η απάντηση από την ΑΕΛ ήρθε εννιά λεπτά μετά, με το σουτ του Νίνο να βρίσκει στο οριζόντιο δοκάρι του Παλαβράκη.

Με την έναρξη του δευτέρου και πιο συγκεκριμένα στο 59ο λεπτό ο Ηρακλής άνοιξε το σκορ με τον Τόμας.

Στο 67΄ ο Πεντρόσο έκανε το σουτ η μπάλα κόντραρε στον Κωστούλα, βρήκε στο δοκάρι και κατέληξε κόρνερ.

Στο 76ο λεπτό ο Τσιριγώτης με δυνατό σουτ έστειλε την μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι του Παλαβράκη και τρία λεπτά μετά η πίεση των παικτών του Γκουτσίδη απέδωσε καρπούς, με τον ίδιο παίκτη να φέρνει το ματς στα ίσα. ,

Στα εναπομείναντα λεπτά, ο Ηρακλής έχασε επτά-ναι καλά ακούσατε-μεγάλες ευκαιρίες για να πάρει τη νίκη, αλλά ισάριθμες φορές ο Κούστα τις πέταξε στα…σκουπίδια, στερώντας από τον Γηραιό να πάρει ένα σπουδαίο τρίποντο.

Ηρακλής (Σάκης Τσιώλης) : Παλαβράκης, Πανάγου, Χρουσιέλ, Χειρίτραντας (54′ Κούστα), Άλεξιτς (78′ Κόκκορης), Τομάς, Κωστούλας, Βιτλής, Γιουμπιτάνα (83′ Κουντουριώτης), Σίλβα, Πατράλης.

ΑΕΛ (Παναγιώτης Γκουτσίδης) : Σουλούκος, Καλουτσικίδης (66′ Μαϊδανός), Παπαγεωργίου Θ., Γκοτζαμανίδης, Ηλιάδης, Πλέγας (90′ Αντράντα), Νίνο (83′ Μαυριάς), Παπαγεωργίου Κ. (66′ Θωμαΐδης), Ογκμπόε, Νικολιάς (66′ Τσιριγώτης), Πεντρόσο