Bundesliga : Της…ανατροπής σε RheinEnergieStadion και Voith-Arena, καταιγιστική η Ουνιόν (vids)

Τα δύο από τα πέντε ματς ολοκληρώθηκαν με ανατροπή στην Bundesliga, παραλίγο το ίδιο και στο Vonovia της Μπόχουμ.

Η Ντόρτμουντ ανέδειξε εκ νέου τα… ίδια προβλήματα αμυντικά και «γλύτωσε» από την έδρα της Μπόχουμ, η οποία υπερίσχυσε στο ματς (17-13 τελικές προσπάθειες), στην 2η αγωνιστική της Bundesliga που ήταν «γεμάτη» γκολ.

Η Μπόχουμ ήλεγχε την αναμέτρηση και προηγήθηκε στο 13ο λεπτό, με διαγώνιο σουτ του Κέβιν Στόγκερ, έπειτα από κακή αντίδραση του Γκρέγκορ Κόμπελ. Οι Βεστφαλοί κατάφεραν να ισοφαρίσουν στο 56’ με «σουτάρα» του Μάλεν, όμως δεν πήραν κάτι παραπάνω από το παιχνίδι (1-1).

Η Χόφενχαϊμ έχανε στο 77’ με 2-0, αλλά… νίκησε στο τέλος απέναντι στη Χάιντενχαϊμ με μία φοβερή ανατροπή (3-2), ενώ η Φράιμπουργκ επικράτησε της Βέρντερ Βρέμης με γκολ στις καθυστερήσεις (1-0).

Μεγάλο διπλό πέτυχε και η Βόλφσμπουργκ, που είδε την Κολωνία να προηγείται στο πρώτο ημίχρονο με τον Βάλντσμιντ, όμως στο δεύτερο κατόρθωσε όχι μόνο να ισοφαρίσει (Βιντ 62′) αλλά και να πάρει το τρίποντο με σκόρερ τον ίδιο ποδοσφαιριστή.

Η Ουνιόν Βερολίνου επικράτησε εύκολα της Ντάρμσταντ εκτός έδρας (4-1), με τον Ρόμπιν Γκόσενς να πετυχαίνει ένα υπέροχο γκολ στο 4’. Η… ανόητη αποβολή του Μπρέντεν Αάρονσον στο 21’ και το τέρμα που πέτυχε ο Μάρβιν Μέχλεμ στο 24’, έδωσαν ελπίδες στους γηπεδούχους, αλλά οι πρωτευουσιάνοι ήταν καταιγιστικοί. Ο Γκόσενς βρήκε ξανά δίχτυα στο 34’, ενώ οι Κέβιν Μπέρενς και Ντανίλο Ντοέκι με κεφαλιές στο 39’ και στο 65’ αντίστοιχα, διαμόρφωσαν το τελικό αποτέλεσμα.