Γ Εθνική : Στο -3 από την κορυφή ο Πανελευσινιακός, πέρασε με “διπλό” από τη Μύκονο (vid)

Μεγάλη νίκη στη Μύκονο πέτυχε ο Πανελευσινιακός, στην εξ αναβολής αναμέτρηση της 11ης αγωνιστικής που ολοκληρώθηκε πριν λίγο στο γήπεδο του Κόρφου.

Χωρίς να πιάσει σπουδαία απόδοση, η ομάδα του Μουράτ Σεροπιάν εκμεταλλεύτηκε τα κενά της ΑΕ Μυκόνου και με πρωταγωνιστή τον Μακρίδη που πέτυχε δύο τέρματα πέτυχε μία τεράστια νίκη.

Η ΑΕ Μυκόνου από την πλευρά της βρέθηκε στη δύσκολη θέση να «κυνηγάει» το σκορ σε όλη τη διάρκεια του παιχνιδιού, χωρίς όμως να καταφέρει να διεκδικήσει κάτι, καθώς παρά το γεγονός ότι ισοφάρισε πριν το τέλος του ημιχρόνου στην επανάληψη δεν είχε την ανάλογη συνέχεια στην απόδοση της.

Με αυτή τη νίκη ο Πανελευσινιακός ανέβηκε στην 5η θέση του βαθμολογικού πίνακα, ενώ η ΑΕ Μυκόνου έμεινε στην 8η.

Τα γκολ

Το σκορ της αναμέτρησης άνοιξε ο Χερέρα στο 10ο λεπτό, όταν έγινε αποδέκτης της μπάλας στον χώρο της μεσαίας γραμμής και με μία κούρσα πέρασε τους αμυντικούς της ΑΕ Μυκόνου και πλάσαρε τον Ντούνη για το 0-1.

Στο 43′, μετά από κακό διώξιμο της άμυνας ο Παπαδόπουλος με κεφαλιά έκανε το 1-1.

Με την έναρξη της επανάληψης και συγκεκριμένα στο 48′ ο Μακρίδης με ένα ασύλληπτο σουτ έξω από την περιοχή έκανε το 1-2, βάζοντας και πάλι σε θέση οδηγού τον Πανελευσινιακό.

Με εξαίρεση μία φάση στο 50′ με τον Πινέιρο, η ΑΕ Μυκόνου δεν μπόρεσε να απειλήσει άμεσα, με τον Μακρίδη να «ξαναχτυπάει» στο 75′, όταν με πολύ όμορφη εκτέλεση φάουλ ανέβασε τον δείκτη του σκορ σε 1-3 μέσα σε έντονους πανηγυρισμούς των ”σταχειοφόρων”.

Η ΑΕ Μυκόνου προσπάθησε να αντιδράσει, αλλά το μόνο που κατάφερε ήταν να μειώσει σε 2-3 με τον Ζγκούρι, όταν ο ίδιος έγινε αποδέκτης της μπάλας μέσα στην περιοχή και σούταρε ψύχραιμα διαμορφώνοντας το τελικό 2-3.

ΑΕ Μυκόνου (Βαγγέλης Βλάχος): Ντούνης, Σπυρόπουλος, Κέμπε (74′ Ντουνσάι), Αρκούδας, Πούλος, Τράκας, Ζγκούρι, Μουρίκι (64′ Κατσούλης), Πάγια (70′ Γιαννόπουλος), Πινέιρο, Παπαδόπουλος.

Πανελευσινιακός (Μουράτ Σεροπιάν): Μουζάκης, Αλεξίου, Νταγκουνάκης, Συριόπουλος, Οικονομόπουλος, Χατζηλάμπρος, Μπρούνο (83′ Μηλιώτης), Τσιάβος, Κουκοβίνης, Μακρίδης (90′ Σάνη), Χερέρα (903′ Καψής).