Ήττα για το Περιστέρι στα Κανάρια Νησιά (vids)

Το Περιστέρι χωρίς να φανεί ανταγωνιστικό ηττήθηκε στα Κανάρια Νησιά από την Τενερίφη (89-68) για τη 2η αγωνιστική του Ομίλου K της φάσης των «16» του Basketball Champions League. Οι «κυανοκίτρινοι» παραμένουν χωρίς νίκη στη δεύτερη φάση του ευρωπαϊκού θεσμού.

Η Τενερίφη προηγήθηκε με διψήφια διαφορά (15-4) από το πρώτο πεντάλεπτο με δύο τρίποντα του Σασού Σαλίν και ένα του Ζοάν Σάστρε. Ένα λεπτό αργότερα ο Κάιλ Γκάι με νέο τρίποντο ανέβασε τη διαφορά στους 12 (18-6), ενώ οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν και με 14 (25-11) 1’ και 52’’ πριν τη λήξη της πρώτης περιόδου.

Η Τενερίφη συνέχισε να ελέγχει τον ρυθμό στο δεύτερο δεκάλεπτο και με τρίποντο και φάουλ του Γκάι ξέφυγε με διαφορά 19 πόντων (42-23) με 2’ και 49’’ να απομένουν για το τέλος του πρώτου ημιχρόνου. Με νέο σουτ έξω από τα 6,75 μέτρα του Γκάι, οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν για πρώτη φορά με διαφορά άνω των 20 πόντων (45-23) στο 18’.

Με λέι απ του Σάστρε η Τενερίφη ανέβασε τη διαφορά στο +24 (47-23) 1’ και 31’’ πριν τη λήξη του πρώτου μέρους.

Το Περιστέρι προσπάθησε στο δεύτερο ημίχρονο να ισορροπήσει το παιχνίδι, αλλά η ισπανική ομάδα με άλει ουπ κάρφωμα του Γκιόργκι Σερμαντίνι προηγήθηκε με 30 πόντους (80-50) με 6’ και 18’’ να απομένουν για το τέλος της αναμέτρησης.

Η «ομάδα της δυτικής όχθης» είχε τέσσερα λιγότερα επιθετικά ριμπάουντ από την Τενερίφη (12-8) και 7 παραπάνω λάθη (16-9).

Ο Κένι Ουίλιαμς που είχε 25 πόντους με 5/6 σουτ έξω από τα 6,75 μέτρα προσπάθησε περισσότερο για το Περιστέρι. Από τους νικητές ο πρώην του Παναθηναϊκού Κάιλ Γκάι ήταν πρώτος σκόρερ με 26 πόντους με 5/10 τρίποντα.

Τα δεκάλεπτα: 27-14, 47-25, 71-48, 89-68.

Τενερίφη (Βιντορέτα): Ντιόπ 18, Τρουγίλο, Γκάι 26 (5), Λόπεθ, Βισέδο, Αμπρομάιτις 2, Ντόορνεκαμπ, Φτιπάλδο 3, Χουέρτας 18 (7 ασίστ), Σαλίν 6 (2), Σάστρε 8 (2), Σερμαντίνι 8

Περιστέρι (Σπανούλης): Χουγκάζ, Λοβ 14 (2), Πουλιανίτης 5 (1), Ξανθόπουλος, Ζούγρης 4, Ντάνγκουμπιτς, Κασελάκης 2, Μήτρου-Λονγκ, Ράγκλαντ 10, Ρένφρο 2, Τόμπσον 6, Γουίλιαμς 25 (5/6 τριπ.).