LaLiga : Την Ατλέτικο και τον Ντεπάι μην τους ξεγράφεις ποτέ! (vid)

Το ρολόι έδειχνε το 90ο λεπτό, η Ατλέτικο είχε εγκλωβιστεί από την άμυνα της Ράγιο αλλά ο Ντέπαι βρήκε το…κλειδί!

Ο 29χρονος Ολλανδός στράικερ ήταν ο σωτήρας για τους ροχιμπλάνκος, χαρίζοντας τους τη νίκη κόντρα στη Βαγιεκάνο, στο προτελευταίο χρονικά παιχνίδι της 20ής αγωνιστικής της LaLiga.

Η πρώτη μεγάλη στιγμή ήρθε στο 20ο λεπτό, όταν ο Ντεπάι πήρε ένα ριμπάουντ εντός περιοχής αλλά δεν κατάφερε να στείλει την μπάλα στα δίχτυα. Ακολούθησε η απάντηση του Παλαζόν για τη φιλοξενούμενη, με την προσπάθειά του να καταλήγει εκτός εστίας. Στο 36′ έγινε το 1-0 με τον Ρεϊνέλντο, ο οποίος εκμεταλλεύτηκε τη σέντρα του Ρικέλμε για να στείλει την μπάλα στα δίχτυα.

Το 1-1 δεν άργησε να έρθει, με τον Αλβάρο Γκαρσία να παίρνει μία μπαλιά από τον Σαβρία και με σουτ να ισοφαρίζει στο 43′. Μεγάλη στιγμή άργησε να έρθει στο δεύτερο μέρος και αυτή τελικά ήταν το 2-1, όταν ο Ντεπάι έκανε ένα εξαιρετικό σουτ για να δώσει προβάδισμα στην ομάδα του.

Εντούτοις, αυτό ακυρώθηκε ως οφσάιντ, με τη συνδρομή του VAR. Ο ίδιος όμως δεν πτοήθηκε και λίγο πριν τη λήξη του αγώνα διαμόρφωσε το τελικό 2-1, εκμεταλλευόμενος την ασίστ του Αντουάν Γκριζμάν.