Premier League : Το έσωσε στο τέλος η Μπόρνμουθ, βαθμός “χρυσάφι” στο 90+6′ για τη Λούτον (vids)

Μία τεράστια ισοπαλία πανηγύρισε η Λούτον απέναντι στην Κρίσταλ Πάλας, με ένα γκολ στο 90+6’. Και ουδείς γνωρίζει αν αυτό το γκολ μπορεί να «χαρίσει» στο τέλος, ακόμη και μία παραμονή στην Premier League!

Πρόκειται για μία τεράστια ισοπαλία για την ομάδα του Ρομπ Έντουαρντς, η οποία παρά το 1-0 από τον Ματετά από νωρίς, άντεξε, πάλεψε και πήρε βαθμό στην τελευταία φάση του παιχνιδιού.

Εξαιρετική σέντρα του Τάουνσεντ, πετάχτηκε στην πορεία της μπάλας ο Γουίθντροου και διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα.

Όσον αφορά τη σημασία του; Μην ξεχνάτε πως η Λούτον απέχει πλέον από τη Νότιγχαμ μόλις τρεις βαθμούς, με ίδιο αριθμό αγώνων. Και θα την υποδεχθεί σε μία εβδομάδα από τώρα, με το ματς στο «Βιτάλιτι» να μεσολαβεί. Όλα έχουν τη σημασία τους…

Η Μπόρνμουθ σοκαρίστηκε από τη Σέφιλντ Γιουνάιτεντ, αλλά επέστρεψε από το εις βάρος της 2-0 και παρά τις ατυχίες (χαμένο πέναλτι στο 0-0, ακυρωθέν γκολ), έφτασε στο 2-2 στο 90+1′ με κεφαλιά του Ουνάλ!

Από το 13ο λεπτό τα πράγματα θα μπορούσαν να γίνουν αρκετά πιο δύσκολα για το σύνολο από το Σέφιλντ, αλλά ο Σολάνκε γλίστρησε στην άσπρη βούλα και αστόχησε στο πέναλτι για να παραμείνει το 0-0. Και σαν να μην έφτανε αυτό, παρά τις ευκαιρίες που έχαναν οι «cherries», δέχθηκαν γκολ!

Ο Γκουστάβο Χάμερ στο 28ο λεπτό πήρε το «ριμπάουντ» για να κάνει το 1-0 έπειτα από προσπάθεια του Μπογκλ, το σουτ του οποίου είχε αποκρούσει ο Νέτο. Η Μπόρνμουθ ήθελε ν’ αντιδράσει, οι φιλοξενούμενοι όμως είχαν πάρει ψυχολογία και είχαν σθένος για να υπερασπιστούν ό,τι τους είχε προκύψει στην αναμέτρηση. Κι όσο η Μπόρνμουθ έψαχνε τρόπο ν’ απαντήσει στο γκολ που είχε δεχθεί, η Σέφιλντ Γιουνάιτεντ έφτασε και στο 2-0 στο 64ο λεπτό!

Ο Τζακ Ρόμπινσον με το αριστερό σε στιγμή σύγχυσης στα καρέ των «cherries» έσπρωξε τη μπάλα μέσα από την τελική γραμμή για το προβάδισμα δυο τερμάτων για την ομάδα του Γουάιλντερ! Κι όχι μόνο οι φιλοξενούμενοι είχαν πλέον τέτοιο αβαντάζ, αλλά είχαν και τύχη, όταν στο 66′ ο Σολάνκε μείωσε από κοντά, αλλά είχε κάνει επαφή με το χέρι προτού σκοράρει! Δεν γινόταν να μην το παλέψει μέχρι τέλους η Μπόρνμουθ και το έκανε, με τον Ουαταρά στο 74′ να παίρνει την κεφαλιά από το πρώτο δοκάρι και να μειώνει σε 2-1. Πλέον οι παίκτες του Ιραόλα πίεσαν ασφυκτικά για την ισοφάριση και την πέτυχαν ξανά από στατική φάση! Η μπάλα παρέμεινε στα καρέ του Γκρμπιρς και ο Ουνάλ με προβολή έγραψε το τελικό 2-2!

Ωραίο ποδόσφαιρο, κάτι που ούτως ή άλλως είναι χαρακτηριστικό των δύο ομάδων, αλλά όχι κάτι τρομερά σπουδαίο από άποψη ευκαιριών για γκολ στο πρώτο 20λεπτο του ματς στο «Μολινό». Η Φούλαμ ήταν η πρώτη που πλησίασε στο άνοιγμα του σκορ και στο 25ο λεπτό ο Ιγουόμπι έστειλε τον Χάρι Γουίλσον σε τετ-α-τετ με τον Ζοσέ Σα, αλλά εκείνος δεν βρήκε στόχο για να βάλει μπροστά την ομάδα του Μάρκο Σίλβα.

Οι φιλοξενούμενοι είχαν μεγαλύτερη αυτοπεποίθηση στον αγωνιστικό χώρο και στο 35ο λεπτό ο Αντοραμπιόγιο με γυριστό σουτ από εξαιρετική θέση πέτυχε το οριζόντιο δοκάρι! Η Γουλβς έβλεπε συνεχώς αρνητικές εξελίξεις, αφού έχασε τους Μπελγκάρντ και Νέτο με τραυματισμούς και αναγκαστικές αλλαγές από το πρώτο μέρος.

Κι όμως, κόντρα στη ροή του παιχνιδιού, οι «λύκοι» προηγήθηκαν στο 52′! Ο Γκόμες από το δεύτερο δοκάρι έπειτα από εκτέλεση φάουλ του Σαράμπια, γύρισε στον Αΐτ – Νουρί για να κάνει εκείνος το 1-0 με μονοκόμματο πλασέ. Στο 68′ ήρθε και το 2-0 από τον Σεμέδο για τη Γουλβς έπειτα από ωραία ανάπτυξη και ασίστ με τακουνάκι από τον Ζοάο Γκόμεζ. Αυτό το σκορ προκάλεσε τον εφησυχασμό για τους γηπεδούχους, με τον Ζοσέ Σα στο 80′ να χρειάζεται να πραγματοποιήσει διπλή επέμβαση για να κρατήσει το μηδέν. Η Γουλβς αμύνθηκε, περίμενε να περάσει ο χρόνος και φρόντισε το ματς να τελειώσει ομαλά, αν και δέχθηκε γκολ στις καθυστερήσεις με ωραίο τσίμπημα του Ιγουόμπι μπροστά από τον Σα.