Bundesliga : Απίστευτη ανατροπή στα τελευταία λεπτά για την Κολωνία, παράταση στην αγωνία για τη Γκλάντμπαχ (vid)

Ματσάρες στο σημερινό πρόγραμμα της 33ης αγωνιστικής στην Bundesliga, ειδικά αυτή του RheinEnergieStadion!

Εκεί η Κολωνία βρέθηκε “φάτσα” με την ήττα που την καταδίκαζε από τώρα σε υποβιβασμό, όμως από το 87′ μέχρι το τελευταίο σφύριγμα, πέτυχε δύο τέρματα και έφερε τούμπα το ματς κόντρα στην Ουνιόν Βερολίνου!

Η ομάδα της πρωτεύουσας μάλιστα είχε πάρει προβάδισμα δύο τερμάτων μέσα σε διάστημα τεσσάρων λεπτών, με το γκολ του Νότσε στο 15′ και το εύστοχο χτύπημα πέναλτι του Φόλαντ, στο 19′.

Η Κολωνία αντέδρασε λίγο πριν το φινάλε του ημιχρόνου, μειώνοντας το σκορ επίσης από την άσπρη βούλα, με εκτελεστή τον Κάιντς.

Ακολούθησε ένα “γκραν γκινιόλ” δεύτερο ημίχρονο, με τους γηπεδούχους να ρισκάρουν στο 100% και την Ουνιόν να είναι…φωτιά στις αντεπιθέσεις.

Το καλύτερο όμως το κρατούσαν στο τέλος οι “ταύροι”! Στο 87′ ο Στέφεν Τίγκες ισοφάρισε το σκορ και στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων ο Ντόουνς έκανε τη μεγάλη ανατροπή, μέσα σε…παραλήρημα στο RheinEnergieStadion!

Τα άλλα τρία ματς του προγράμματος, ολοκληρώθηκαν με σκορ 1-1. Η Γκλάντμπαχ δεν πήρε την πολυπόθητη νίκη κόντρα στην Άιντραχτ, η οποία και θα της εξασφάλιζε σε μεγάλο βαθμό την παραμονή, με τους φιλοξενούμενους την ίδια ώρα να κάνουν ένα ακόμα βήμα για την κατάληψη της 5ης θέσης που οδηγεί στο Europa League.

Την ευκαιρία να πλησιάσει την Άιντραχτ έχασε η Φράιμπουργκ, που παραχώρησε ισοπαλία στην καθόλου αδιάφορη Χάιντενχαϊμ, που επίσης κυνηγάει την 7η θέση που δίνει εισιτήριο για το Conference League.

Τέλος, στο Red Bull Arena η Λειψία δεν κατάφερε να κάμψει την αντίσταση της Βέρντερ, ωστόσο έχει εξασφαλίσει και μαθηματικά την έξοδο στο επόμενο Champions League.