“Αέρας” από την Καισαριανή ο Αστέρας (vids)

Μεστή εμφάνιση και τρίτη εκτός έδρας νίκη στο πρωτάθλημα για τον Αστέρα Τρίπολης, που είχε αξιοσημείωτη επιθετική συμπεριφορά και ποικιλία στους σκόρερς.

Οι Αρκάδες δεν επέτρεψαν σε κανένα σημείο της αναμέτρησης στην Κηφισιά να πιστέψει πως μπορεί να πάρει κάτι από το ματς, επικράτησε με περίσσεια άνεση με 3-1 και έτσι «σκαρφάλωσε» στην 8η θέση του βαθμολογικού πίνακα, φτάνοντας τους 14 βαθμούς μετά και το πέρας της 12η αγωνιστικής στη Super League.

Οι παίκτες του Μίλαν Ράσταβατς μπήκαν με το πόδι κολλημένο στο… γκάζι! Μόλις στο 13ο λεπτό, ο Γκος εκτέλεσε φάουλ από αριστερά και ο Μάντζης έπιασε την κεφαλιά για να γράψει το 0-1.

Ο Αστέρας διατηρούσε τον έλεγχο και δεν επέτρεπε στους γηπεδούχους να φτάσουν με αξιώσεις στην περιοχή του. Εν αντιθέσει, ο ίδιος φρόντισε ώστε να διπλασιάσει το προβάδισμά του στο 34’.

Ο Μάντζης γύρισε ωραία την μπάλα στον επερχόμενο Κρέσπι, με τον τελευταίο να πλασάρει εύστοχα για να διαμορφώσει το 2-0.

Η Κηφισιά λίγο έλειψε να ισοφαρίσει πριν το ημίχρονο, καθώς στο 39’ είχε δοκάρι έπειτα από κεφαλιά του Μποτία, με το 2-0 να παραμένει όμως μέχρι και την ανάπαυλα.

Οι γηπεδούχοι ανέβασαν ρυθμούς στην επανέναρξη του αγώνα, έχοντας κάποιες καλές στιγμές με τους Αντερέγκεν και Ιπαλίμπο, αλλά ο Αστέρας ήταν αυτός που βρήκε τελικά για άλλη μια φορά δίχτυα.

Στο 73’, ύστερα από εκτέλεση κόρνερ του Γκος, ο Ζουκάνοβιτς πλάσαρε με τη μία και βρήκε δίχτυα, «κλειδώνοντας» ουσιαστικά τους τρεις βαθμούς για την ομάδα της Τρίπολης.

Το μόνο που κατάφερε η Κηφισιά, ήταν να μειώσει στο 88ο λεπτό σε 1-3, χάρη στο τέρμα του Μπιφουμά.

Κηφισιά (Γιάννης Αναστασίου): Αναγνωστόπουλος, Μασούρας, Μποτία (71’ Ίλιεφ), Λάντρε, Γκόμπελιτς (84’ Πάρρας), Ιπαλίμπο, Βαφέας, Αντερέγκεν (71’ Ματέους Σάντος) Πρίτσας (84’ Μπιφουμά), Τετέι, Οζέγκοβιτς

Αστέρας Τρίπολης (Μίλαν Ράσταβατς): Παπαδόπουλος, Γκαρθία (86’ Άλβαρες), Καστάνιο, Τζουκάνοβιτς, Χουχούμης, Μουνάφο (86’ Ντιαρά), Αλάγκμπε, Κρέσπι (77’ Ζουγλής), Γκος (77’ Σουρλής), Καλτσάς (64’ Σίτο), Μάντζης