“Έκλεισε” το πρώην σπίτι του ο Παπαδόπουλος! (vid)

Με πρωταγωνιστή και σκόρερ τον Κυριάκο Παπαδόπουλο, το Αμβούργο επικράτησε με 3-0 στην έδρα της Λειψίας και επέτρεψε στην Μπάγερν Μονάχου (2-0 την Ίνγκολσταντ εκτός) να αυξήσει τη διαφορά από τη δεύτερη θέση στους 7 βαθμούς.

Τα αποτελέσματα :

Ίνγκολσταντ – Μπάγερν Μονάχου 0-2

Λειψία – Αμβούργο 0-3 βίντεο ΕΔΩ

Οκτώ ημέρες μετά την κεφαλιά-οβίδα που έδωσε τη νίκη στο Αμβούργο κόντρα στην Μπάγερ Λεβερκούζεν, ο Κυριάκος Παπαδόπουλος «χτύπησε» ξανά, με τον ίδιο τρόπο, κόντρα σε μια ακόμη πρώην ομάδα του, ανοίγοντας το σκορ στην έδρα της Λειψίας στο 19ο λεπτό της σημερινής αναμέτρησης. Πέντε λεπτά αργότερα ο Έλληνας κεντρικός αμυντικός και ο συμπαίκτης του, Σίλβα Γουάλας, νίκησαν και πάλι τους πάντες στον αέρα (το γκολ τελικά χρεώθηκε στον νεαρό Βραζιλιάνο) και διπλασίασαν τα τέρματα των φιλοξενούμενων.

To τελικό 3-0, με το οποίο ο σύλλογος του μεγάλου λιμανιού έφτασε τους 19 βαθμούς και ξέφυγε με τρεις από την επικίνδυνη ζώνη, διαμόρφωσε ο έμπειρος επιτελικός μέσος Άαρον Χουντ στις καθυστερήσεις του παιχνιδιού.

Ντάρμσταντ – Μπορούσια Ντόρτμουντ  2-1

Μπάγερ Λεβερκούζεν – Άιντραχτ Φρανκφούρτης  3-0

Βέρντερ Βρέμης – Γκλάντμπαχ  0-1 βίντεο ΕΔΩ