Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!
Κύπελλο Ελλάδος

Οι ομάδες που θα αγωνιστούν στο Κύπελλο Ελλάδας 2018/2019

Μετά την παράθεση των ομάδων που έχουν δικαίωμα συμμετοχής στη Γ Εθνική (δείτε ΕΔΩ), το SportsUp παρουσιάζει τον χάρτη του Κυπέλλου Ελλάδας, που από φέτος θα περιλαμβάνει τους Κυπελλούχους των Ενώσεων της σεζόν 2017/2018.

Η εξαγγελία της ΕΠΟ για την αλλαγή στο Κύπελλο Ελλάδας και τη συμμετοχή ερασιτεχνικών ομάδων, δίνει νέο ενδιαφέρον στο θεσμό καθώς είναι πιθανή πλέον η διασταύρωση συλλόγων της Γ Εθνικής ή ακόμη και των τοπικών πρωταθλημάτων με αυτούς τη Football League, ακόμη και της Super League.

Οι Κυπελλούχοι των Ενώσεων θα αγωνιστούν μεταξύ τους σε δύο γύρους και στη συνέχεια θα «ανταμώσουν» με ομάδες της Football League, ενώ εκτός συγκλονιστικού απροόπτου, θα αγωνιστούν εντός έδρας.

Αναλυτικά:

Προκριματικοί γύροι (Κυπελλούχοι Ενώσεων) :

ΕΠΣ Έβρου : Θράκη Φερών (τοπ)
ΕΠΣ Θράκης : Δόξα Προσκυνητών (τοπ)
ΕΠΣ Ξάνθης : Άρης Αβάτου (Γ Εθνική)
ΕΠΣ Δράμας : ΑΕ Καλαμπακίου (Γ Εθνική)
ΕΠΣ Καβάλας : Καβάλα (Γ Εθνική)
ΕΠΣ Σερρών : Απόλλων Παραλιμνίου (Γ Εθνική)
ΕΠΣ Κιλκίς : Αναγέννηση Πλαγιάς (τοπ)
ΕΠΣ Μακεδονίας : ΑΟ Καρδίας (τοπ)
ΕΠΣ Χαλκιδικής : ΠΟ Καλλικράτειας (τοπ)
ΕΠΣ Πέλλας : Δόξα Μαυροβουνίου (θα συμμετέχει ως FC Γιαννιτσά, Γ Εθνική)
ΕΠΣ Ημαθίας : Μέγας Αλέξανδρος Τρικάλων (τοπ)
ΕΠΣ Πιερίας : ΑΕ Καρίτσας (τοπ)
ΕΠΣ Φλώρινας : Ερμής Αμυνταίου (Γ Εθνική)
ΕΠΣ Καστοριάς : Ηρακλής Πολυκάρπης (τοπ)
ΕΠΣ Κοζάνης : Μακεδονικός Φούφα (Γ Εθνική)
ΕΠΣ Γρεβενών : Πυρσός Γρεβενών (sportsup τοπ)
ΕΠΣ Τρικάλων : Διγενής Νεοχωρίου (τοπ)
ΕΠΣ Λάρισας : Οικονόμος Τσαριτσάνης (Γ Εθνική)
ΕΠΣ Θεσσαλίας : Νίκη Βόλου (Γ Εθνική)
ΕΠΣ Καρδίτσας : ΑΟ Σελλάνων (Γ Εθνική)
ΕΠΣ Ηπείρου : Θρίαμβος Σερβιανών (Γ Εθνική)
ΕΠΣ Θεσπρωτίας : Θεσπρωτός (Γ Εθνική)
ΕΠΣ Άρτας : ΑΕ Ξηροβουνίου (τοπ)
ΕΠΣ Πρέβεζας/Λευκάδας : Τηλυκράτης (Γ Εθνική)
ΕΠΣ Κέρκυρας : ΟΦ Αγίας Μαρίνας (τοπ)
ΕΠΣ Φθιώτιδας : ΑΟ Καλαποδίου (τοπ)
ΕΠΣ Εύβοιας : ΑΟ Χαλκίς (Γ Εθνική)
ΕΠΣ Βοιωτίας : ΑΟ Θήβα (τοπ)
ΕΠΣ Φωκίδας : Αστέρας Ιτέας (Γ Εθνική)
ΕΠΣ Ευρυτανίας : ΑΠΟΚ Βελούχι (sportsup τοπ)
ΕΠΣ Αιτωλοακαρνανίας : Νέος Αμφίλοχος (Γ Εθνική)
ΕΠΣ Αθηνών : ΑΕ Κηφισιάς (τοπ)
ΕΠΣ Δυτ.Αττικής : Ηρακλής Ελευσίνας (τοπ)
ΕΠΣ Ανατ.Αττικής : Θύελλα Ραφήνας (Γ Εθνική)
ΕΠΣ Πειραιά : ΑΟ Καραβάς (τοπ)
ΕΠΣ Κορίνθου : Πέλοπας Κιάτου (τοπ)
ΕΠΣ Αχαΐας : Διαγόρας Βραχνεΐκων (Γ Εθνική)
ΕΠΣ Ηλείας : Αστέρας Αμαλιάδας (Γ Εθνική)*
ΕΠΣ Ζακύνθου : ΑΟ Τσιλιβή (τοπ)
ΕΠΣ Κεφαλλονιάς/Ιθάκης : Παλληξουριακός (τοπ)
ΕΠΣ Μεσσηνίας : Καλαμάτα (Γ Εθνική)
ΕΠΣ Λακωνίας : Ολυμπιακός Γυθείου (τοπ)
ΕΠΣ Αρκαδίας : Παναρκαδικός (Γ Εθνική)
ΕΠΣ Αργολίδας : ΑΕ Ερμιονίδας (Γ Εθνική)
ΕΠΣ Κυκλάδων : Θύελλα Καμαρίου (Γ Εθνική)
ΕΠΣ Δωδεκανήσων : Αντίμαχος Κω (τοπ)
ΕΠΣ Λέσβου : Αιολικός (Γ Εθνική)
ΕΠΣ Σάμου : ΑΕ Βαθυλάκκου (Γ Εθνική)
ΕΠΣ Χίου : Δάφνη Δαφνώνα (τοπ)
ΕΠΣ Λασιθίου : ΟΦ Ιεράπετρας (Γ Εθνική)
ΕΠΣ Ηρακλείου : ΠΑΝΟ Μαλλίων (τοπ)
ΕΠΣ Ρεθύμνου : Ερμής Ζωνιανών (τοπ)
ΕΠΣ Χανίων : ΑΟ Παλαιόχωρας (Γ Εθνική)

*Εκκρεμεί η απόφαση των Εφέσεων για την άνοδο του sportsup στη Football League ή την παραμονή του στη Γ Εθνική.

Football League 

1. Κέρκυρα
2. Πλατανιάς
3. Παναχαϊκή
4. ΑΟΧ/Κισσαμικός
5. Δόξα Δράμας
6. Τρίκαλα
7. Απόλλων Πόντου
8. ΑΕ Καραϊσκάκης
9. Εργοτέλης
10. Απόλλων Λάρισας
11. Αιγινιακός
12. ΑΕ Σπάρτη
13. Ηρακλής
14. ΝΠΣ Βόλος
15. Ηρόδοτος
16. Αήττητος Σπάτων

Super League

1. ΑΕΚ
2. ΠΑΟΚ
3. Ολυμπιακός
4. Ατρόμητος
5. Αστέρας Τρίπολης
6. Ξάνθη
7. Πανιώνιος
8. Παναιτωλικός
9. ΠΑΣ Γιάννινα
10. Λεβαδειακός
11. Παναθηναϊκός
12. ΑΕΛ
13. Λαμία
14. Απόλλων Σμύρνης
15. ΟΦΗ
16. Άρης