3c8e71e29b81e2f6cbe4226ee37f12d7_LΟλοκληρώθηκε ο Πρώτος Προκριματικός Γύρος στο Europa League, με τις ομάδες που προκρίθηκαν να ετοιμάζονται για τους αγώνες του Β’ γύρου σε μια εβδομάδα από τώρα.

Στον Β’ προκριματικό γύρο συμμετέχει και ο Αστέρας Τρίπολης, που θα αντιμετωπίσει τη Ροβανιέμι, ενώ μετά τις αναμετρήσεις της Πέμπτης (10/07), έγιναν γνωστές και οι ομάδες που προκρίθηκαν από τον Α’ προκριματικό. Παραμένει σε εκκρεμότητα το ζευγάρι της Λίτεξ Λόβετς με τη Βέρις Κισινάου καθώς ο αγώνας στη Βουλγαρία αναβλήθηκε, ενώ δεν υπήρξαν ιδιαίτερα μεγάλες εκπλήξεις στα αποτελέσματα των αγώνων που έγιναν απόψε (10/07).

Τα αποτελέσματα των αγώνων του Α’ Προκριματικού στο Europa League
* Με έντονα γράμματα οι ομάδες που προκρίθηκαν, σε παρένθεση στο σκορ του πρώτου αγώνα

Φερεντσβάρος (Ουγγαρία) – Σλιέμα Γουόντερερς (Μάλτα)             2-1       (1-1)

Ντάνταλκ (Ιρλανδία) – Ζενές Ες (Λουξεμβούργο)                     3-1       (2-0)

Ζίμπρου Κισινάου (Μολδαβία) – Σκεντίγια (ΠΓΔΜ)                   2-0       (1-2)

Σαχτέρ Καραγκάντι (Καζακστάν) – FC Σιράκ (Αρμενία)               4-0       (2-1)

Κουκέσι (Αλβανία) – Καϊράτ Αλμάτι (Καζακστάν)                     0-0       (0-1)

FC Αστάνα (Καζακστάν) – FC Πιούνικ (Αρμενία)                     2-0       (4-1)

Λίτεξ Λόβετς (Βουλγαρία) – Βέρις Κισινάου (Μολδαβία)             αναβολή   (0-0)

Σιρόκι Μπρίγεγκ (Βοσνία/Ερζεγοβίνη) – Καμπάλα FK (Αζερμπαϊτζάν)   3-0       (2-0)

Τρόμσο (Νορβηγία) – Τάρτου FC Σάντος (Εσθονία)                   6-1       (7-0)

Σλίγκο Ρόβερς (Ιρλανδία) – FK Μπάνγκα (Λιθουανία)                 4-0       (0-0)

Φουγκλαφιόρντουρ (Νησιά Φαρόε) – Μιλικόσκι (Φινλανδία)           0-0       (0-1)

Χόνκα (Φινλανδία) – Σιλαμάε Κάλεβ (Εσθονία)                       3-2 (παρ.) (1-2)

Κόπερ (Σλοβενία) – Τσέλικ Νίκσιτς (Μαυροβούνιο)                   4-0       (5-0)

Τσιχούρα Σατσχέρε (Γεωργία) – FK Τούρνοβο (ΠΓΔΜ)                 3-1       (1-0)

Μέταλουργκ Σκοπίων (ΠΓΔΜ) – UE Σάντα Κολόμα (Ανδόρα)             2-0       (3-0)

Μπρομαποϊκάρνα (Σουηδία) – Βάασα (Φινλανδία)                     2-0       (1-2)

Λιμπερτάς (Σαν Μαρίνο) – Μπότεφ Πλόβντιβ (Βουλγαρία)             0-2       (0-4)

Κόλετζ Γιουρόπα (Γιβραλτάρ) – Βαντούζ (Λιχτενστάιν)               0-1       (0-3)

Φλαμουρτάρι (Αλβανία)- Σιόνι Μπόλνισι (Γεωργία)                   1-2       (3-2)

Ίντερ Μπακού (Αζερμπαϊτζάν) – FC Τιράσπολ (Μολδαβία)             3-1       (3-2)

Γέλγκαβα (Λετονία) – Ρόζενμποργκ (Νορβηγία)                       0-2       (0-4)

Φόλα Ες (Λουξεμβούργο) – Γκέτεμποργκ (Σουηδία)                   0-2       (0-0)

FK Ατλάντας (Λιθουανία) – Ντιφερντάνζ (Λουξεμβούργο)             3-1       (0-1)

Χάουγκεσουντ (Νορβηγία) – Μπράουτον FC (Ουαλία)                   2-1       (1-1)

Νταουγκάβα Νταουγκάβπιλς (Λετονία) – Βίκινγκουρ (Νησιά Φαρόε)     1-1       (1-2)

Λίνφιλντ (Βόρεια Ιρλανδία) – B36 Τόρσαβν (Νησιά Φαρόε)           1-1       (2-1)

KF Λάτσι (Αλβανία)* – Ρούνταρ Βελένιε (Σλοβενία)                 1-1       (1-1)

Σπαρτάκ Τρνάβα (Σλοβακία) – Χιμπέρνιανς FC (Μάλτα)               5-0       (4-2)

UE Σαντ Τζουλιά (Ανδόρα) – Τσουκαρίτσκι (Σερβία)                 0-0       (0-4)

FC Μίκα (Αρμενία) – RNK Σπλιτ (Κροατία)                           1-1       (0-2)

Μπούντουτσνοστ Ποντγκόριτσα (Μαυροβούνιο) – Φολγκόρε (Σαν Μαρίνο) 3-0       (2-1)

Μπιρκιρκάρα (Μάλτα) – Ντιοσγκιόρ (Ουγγαρία)                       1-4       (1-2)

Αμπερίστγουιθ (Ουαλία) – Ντέρι Σίτι (Ιρλανδία)                   0-5       (0-4)

Νταουγκάβα Ρίγα (Λετονία) – Αμπερντίν (Σκοτία)                   0-3       (0-5)

FK Εκράνας (Λιθουανία) – Κρουσέιντερς (Βόρεια Ιρλανδία)           1-2       (1-3)

Μπάνγκορ Σίτι (Ουαλία) – Στιάρναν (Ισλανδία)                     0-4       (0-4)

Νόμε Κάλιου (Εσθονία) – Φραμ Ρέικιαβικ (Ισλανδία)                 2-2       (1-0)

Γκλέναβον FC (Βόρεια Ιρλανδία) – Χαφναρφιόρντουρ (Ισλανδία)       2-3       (0-3)

FK Λόβτσεν (Μαυροβούνιο) – Ζελέζνιτσαρ (Βοσνία/Ερζεγοβίνη)       0-1       (0-0)

πηγή