Eurocup – “Βόμβα” στη Ρωσία έβαλε ο Άρης!

arisunicsΟ Άρης απέδρασε με ένα τεράστιο «διπλό» από το Καζάν, νικώντας την Ούνικς (74-73) στην παράταση και έκανε μεγάλο βήμα για την πρόκριση στην επόμενη φάση του Eurocup!

Ο πολύ καλά διαβασμένος Άρης, που έπαιξε δυνατά στην άμυνα και βρήκε σκορ στην επίθεση από τους Αμερικανούς του, έφυγε από τη Ρωσία με ένα σπουδαίο αποτέλεσμα. Οι «κίτρινοι» είχαν τον έλεγχο του αγώνα σε όλη του τη διάρκεια, «πληγώθηκαν» από το τρίποντο του Κώστα Καϊμακόγλου (64-64) που έστειλε το ματς στην παράταση, όμως έδειξαν χαρακτήρα και πήραν την νίκη στο έξτρα πεντάλεπτο (73-74).

Οι σερί κακές επιλογές των Ρώσων στα πρώτα 5′ έδωσαν στον Άρη το δικαίωμα να πάρει το προβάδισμα, όμως οι «κίτρινοι» είχαν 1/6 3π. σε εκείνο το σημείο (0-3). Σταδιακά οι γηπεδούχοι βρήκαν λύσεις, κύριως με τον Αρτούρας Μιλάκνις, αλλά και με τον Κώστα Καϊμακόγλου, που βοήθησε επιθετικά και πήραν σκορ. Όμως, με τον έναν ή τον άλλον τρόπο οι Θεσσαλονικείς έμεναν στο ματς (15-14 στο 10′ με 3π. του Τζέικ Κοέν).