Super League – “Πάγωσε” το ΟΑΚΑ ο Λεβαδειακός! (βαθμολογία)

a9926dd609efe1175a07f3a2001665cc_LΜεγάλο διπλό με ανατροπή πανηγύρισε ο Λεβαδειακός επικρατώντας 2-1 της ΑΕΚ στο ΟΑΚΑ!

Οι «πράσινοι» πήραν ένα μεγάλο «τρίποντο» στο πρωτάθλημα, χάρις στην εκπληκτική εμφάνιση που πραγματοποίησε ο Παναγιώτης Τσιντώτας κάτω από τα δοκάρια του «συγκροτήματος» του Άκη Μάντζιου, σταματώντας σε πολλές περιπτώσεις τις επιθετικές… βλέψεις του «Δικέφαλου». Οι «κιτρινόμαυροι» άνοιξαν το σκορ στο 16’ με την κεφαλιά του Γιόχανσον, αλλά στο 62’ το τραγικό λάθος του Ανέστη, έδωσε την ευκαιρία στον Τριποτσέρη να ισοφαρίσει και στο 70’ ο Μάντζιος κλέβοντας από τον Κολοβέτσιο… έστρωσε έτοιμο γκολ στον Ντομοβίτσκι για την ανατροπή των Βοιωτών.

Οι φιλοξενούμενοι πανηγύρισαν την δεύτερη συνεχόμενη εκτός έδρας νίκη απέναντι στον «Δικέφαλο» στην Super League και έφτασαν μία… ανάσα από την πρώτη πεντάδα με 22 πόντους, έναν λιγότερο από τον Πανιώνιο, ενώ η Ένωση γνώρισε την τέταρτη ήττα της στο φετινό πρωτάθλημα και έμεινε 15 πόντους μακριά από την κορυφή!

Η εξέλιξη του αγώνα

Το παιχνίδι ξεκίνησε με μεγάλη ευκαιρία για τον Λεβαδειακό, καθώς μόλις στο 2ο λεπτό ο Μάντζιος βρέθηκε απέναντι στον Ανέστη, αλλά ο τερματοφύλακας της Ένωσης τον νίκησε, ενώ στο 10’ ήταν η σειρά του Τσιντώτα να δείξει τα προσόντα του. Ο πορτιέρο των «πράσινων» νίκησε σε δύο περιπτώσεις τους «κιτρινόμαυρους», αρχικά τον Γκάλο και εν συνεχεία τον Τζιμπούρ. Ωστόσο, έξι λεπτά αργότερα, οι γηπεδούχοι ευτύχησαν να προηγηθούν, όταν ο Γιόχανσον πήρε την κεφαλιά, από την σέντρα του Αραβίδη και έγραψε το 1-0.

Στην συνέχεια, ο ρυθμός του αγώνα έπεσε αισθητά. Το «συγκρότημα» του Γκουστάβο Πογέτ είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων, οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να κρατήσουν τους αντιπάλους μακριά από την εστία τους και το σουτ του Μπουονανότε στο 38’ πέρασε άουτ, ενώ στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους, ο διαιτητής Κομίνης υπέδειξε λανθασμένα επιθετικό φάουλ στον Γιόχανσον πριν σκοράρει για το 2-0. Έτσι, οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με διαφορά ενός τέρματος.