Χαράς ευαγγέλια και για την τρίτη ομάδα της κατηγορίας, που κερδίζει το εισιτήριο ανόδου στην Α2 Ερασιτεχνική.

Μετά τους Αγροτικό Αστέρα Πλατέος και Αλιάκμονα Νησελίου, ήρθε η σειρά του Ολυμπιακού Λουτρού να πανηγυρίσει και μαθηματικά την άνοδο, τρεις αγωνιστικές πριν το τέλος του πρωταθλήματος.

Η ομάδα του Νίκου Αναστασόπουλου επικράτησε με 2-0 στην Επισκοπή κόντρα στην τοπική Δόξα και εξασφάλισε το τρίτο εισιτήριο. Την ίδια ώρα, τυπική μοιάζει η διαδικασία για την τέταρτη θέση, καθώς μετά την ισοπαλία του Αχιλλέα Νεοκάστρου στο Νησέλι, οι «ασπρόμαυροι» θέλουν τέσσερις βαθμούς στα εναπομείναντα τρία παιχνίδια (ΑΟ Συκιάς εντός, Απόλλων Λυκογιάννης εκτός, ΑΣ Γιαννακοχωρίου εντός) ώστε να εξασφαλίσουν και τυπικά την άνοδο στην Α2.

Όσον αφορά τη μάχη της παραμονής, ο Ερμής Τριλόφου, χάρη στην εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Μπύρνα στο 90′, πήρε τον βαθμό της ισοπαλίας στη Συκιά και μείωσε τη διαφορά από τον ΑΣ Γιαννακοχωρίου, που γνώρισε βαριά ήττα στο Πλατύ.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα, οι 11άδες και οι σκόρερς της 15ης αγωνιστικής :

ΑΟ Συκιάς – Ερμής Τριλόφου  2-2 (Τσαπράνης Β., Βήτος Α. / Πίτος, Μπύρνας πεν)

Διαιτητής της αναμέτρησης ο κ. Λαζάρου, με βοηθούς τον κ. Χριστοδούλου και την κα. Τριανταφυλλίδου

Συνθέσεις

ΑΟ Συκιάς : Ταηλαχίδης, Βήτος Α., Τέγος, Μπράκα, Μελιόπουλος Α., Κουρτέσης Α., Τσαπράνης, Θεσσαλονικός, Αργυρόπουλος (87′ Κουρτέσης Χ.), Γκαλίτσιος (71′ Μελιόπουλος Γ.), Βήτος Χ. (51′ Δαλλόπουλος)

Ερμής Τριλόφου : Αναστασιάδης, Παπαδόπουλος, Κούφας, Αθανασιάδης, Μπύρνας, Κουϊρουκίδης, Πετεινάρης (74′ Δεδίνης), Κοτσαγκόγος, Χαλίλι, Πήκος, Τσάκας Χ.


Αλιάκμων Νησελίου – Αχιλλέας Νεοκάστρου  1-1 (Δούμας / Μηλιώτης)

Διαιτητής της αναμέτρησης ο κ. Λιόλιο, με μοναδικό βοηθό τον κ. Τράντο

Συνθέσεις

Αλιάκμων Νησελίου : Μπούρας, Τσιβουλάς, Τσολακίδης, Μυλώσης, Δούμας (80′ Χατζόπουλος), Γιοβανόπουλος (63′ Φετεινίδης), Παπακωνσταντίνου, Τσιπλάκης, Τραϊανόπουλος, Παναπακίδης, Κούκλας.

Αχιλλέας Νεοκάστρου : Ασλανίδης, Κατσαντώνης (63′ Λουκανόπουλος), Παρσόπουλος, Ματράκας, Γατόπουλος, Μηλιώτης, Κίτσα, Μπαρτζώκας, Τσιώμος, Ανδρίτσος, Τοπαλίδης (46′ Γιαννόπουλος)


Αγρ.Αστ.Πλατέος – ΑΣ Γιαννακοχωρίου  4-0 (Ελευθεριάδης, Καρβούνης, Διτσόλας, Καραούσογλου)

Διαιτητής της αναμέτρησης ο κ. Πίτος, με βοηθούς τους κ.κ. Βαλκάνο και Τριανταφυλλίδη.

Συνθέσεις

Αγρ.Αστ.Πλατέος : Μουσκεφτάρας, Τοπαλίδης, Καρβούνης, Παντόπουλος, Αμαραντίδης, Μπακιρτζής (83′ Αμετόγλου), Σκεντερίδης, Ελευθεριάδης, Κιοσέογλου (55′ Παπαδημητρίου), Διτσόλας (75′ Καλογιάννης), Καραούσογλου.

ΑΣ Γιαννακοχωρίου : Μωυσιάδης Χ. (5′ λ.τ. Μωυσιάδης Η.), Ανθόπουλος (53′ Παυλίδης), Κεφαλίδης, Θεοδοσιάδης, Καραντώνης, Τράιος Η., Γολσουζίδης, Τράιος Ι. (75′ Τσεχελίδης), Καράι, Τοπασίδης, Αλατσίδης.


Δόξα Επισκοπής – Ολυμπιακός Λουτρού  0-2 (Θαγκόπουλος, Παπαδόπουλος Δ.)

Διαιτητής της αναμέτρησης ο κ. Βρέσκας, με με μοναδικό βοηθό τον κ. Χαντζαρίδη.

Συνθέσεις

Δόξα Επισκοπής : Γρηγορόπουλος, Μαρούδας Φ., Καραντώνας, Μπαλτζής, Παρισόπουλος, Δαουκόπουλος, Θεολογίδης (66′ Λαζής), Γκουρτσιάνη, Τσομπλεκτσής, Τσολπάκης (85′ Μαρούδας Α.), Μουρίζι (73′ Παναγιώτου).

Ολυμπιακός Λουτρού : Γκατζούφας, Αναστασόπουλος Δ.Α., Μουσενίκας (63′ Πετικόπουλος), Παπαδόπουλος, Πολυζόπουλος, Θαγκόπουλος (83′ Τριανταφυλλόπουλος Γ.), Μουλόπουλος, Αναστασόπουλος Δ.Ε., Τζιλόπουλος, Συρόπουλος, Αργιαντόπουλος (75′ Χατζόπουλος).

Ρεπό : Απόλλων Λυκογιάννης

Βαθμολογία

# Ομάδα Ν Ι Η ΓΥ ΓΚ Δ Β
1 Αγρ.Αστ.Πλατέος 10 3 1 40 13 +27 33
2 Ολυμπιακός Λουτρού 10 1 2 28 11 +17 31
3 Αλιάκμων Νησελίου 9 3 1 30 7 +23 30
4 Αχιλλέας Νεοκάστρου 8 1 4 24 12 +12 25
5 Απόλλων Λυκογιάννης 6 1 6 25 23 +2 19
6 ΑΟ Συκιάς 3 3 6 18 32 -14 12
7 Δόξα Επισκοπής 3 1 10 20 29 -9 10
8 ΑΣ Γιαννακοχωρίου 2 1 11 17 41 -24 7
9 Ερμής Τριλόφου 0 4 9 7 40 -33 4

Σκόρερς

Α/Α Παίκτης Ομάδα Γκολ
1 Χουσεΐνογλου X. Αγρ.Αστ.Πλατέος 14
2 Μηλιώτης Αχιλλέας Νεοκάστρου 12
3 Κουϊρουκίδης Απόλλων Λυκογιάννης 10
4 Γιδαρόπουλος Αλιάκμων Νησελίου 7
5 Παπαδόπουλος Σ. Ολυμπιακός Λουτρού 7
6 Αναστασόπουλος Δ.Ε. Ολυμπιακός Λουτρού 6
7 Αμαρίνλντο ΑΣ Γιαννακοχωρίου 6
8 Νούζι Δόξα Επισκοπής 6
9 Τερζίδης Αγρ.Αστ.Πλατέος 6

Επόμενη αγωνιστική (16η, 25/2 – 15.30)

Αχιλλέας Νεοκάστρου – ΑΟ Συκιάς

Ερμής Τριλόφου – Απόλλων Λυκογιάννης

Δόξα Επισκοπής – Αγρ.Αστ.Πλατέος

Ολυμπιακός Λουτρού – Αλιάκμων Νησελίου

Ρεπό : ΑΣ Γιαννακοχωρίου