Ήττα στην…αποκριάτικη Ξάνθη για τον Φίλιππο (photos)

Με 75-62 έχασε στην Ξάνθη η ανδρική ομάδα μπάσκετ του Φιλίππου Βέροιας η οποία αντιμετώπισε την τοπική Ασπίδα, για την 20η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Β’ Εθνικής κατηγορίας.

Η ομάδα του Δημήτρη Γκίμα βρέθηκε πίσω στο σκορ από το πρώτο δεκάλεπτο (21-16 στο 8′) και μέχρι το τέλος του ημιχρόνου προσπάθησε να μείνει κοντά στο σκορ.

Οι γηπεδούχοι όμως στην επανάληψη είχαν τον πλήρη έλεγχο ανέβασαν την διαφορά (64-44 στο 30′) την οποία διατήρησαν μέχρι το τέλος και πήραν την νίκη με 75-62.

Δεκάλεπτα : 23-19, 42-32, 64-44, 75-62

Διαιτητές : Ξέρας και Καρακώστας

ΑΣΠΙΔΑ ΞΑΝΘΗΣ (Ιωαννίδης): Καρανικολίδης 3 (1), Παπαδάκης 8 (1), Γρούδος 6, Τσιώγκας 3 (1), Στεφανίδης 14 (4), Καραμπίνης 1, Τσιαβές 11 (1), Αρβανιτάκης, Ασημάκης 14 (3), Παπαθανασίου, Μανδαλάκης 14 (1), Πετς 1

ΦΙΛΙΠΠΟΣ ΒΕΡΟΙΑΣ (Γκίμας): Τσιμίδης 3, Βάλλιος 11 (3), Παπαδόπουλος 10, Κοθράς 22, Σιόλογκας 3, Θεοδωρίδης 4, Σταυριανίδης 9 (1)