ΑΓΕ Πιερίας – ΓΑΣ Έδεσσας 66-69

Σημαντικό βήμα για την κατάκτηση της 4ης θέσης στην βαθμολογίας του πρωταθλήματος της Α΄ ΕΚΑΣΚΕΜ, που οδηγεί στα εφετινά play off, έκανε ο ΓΑΣ Έδεσσας, μετά την νίκη του με 66-69 επί της ΑΓΕ Πιερίας.

Η ομάδα της Έδεσσας ξεκίνησε πολύ καλά το παιχνίδι και κατάφερνε να διατηρεί ένα μικρό προβάδισμα στο σκορ (16-20 με την λήξη της 1ης περιόδου).

Στην 2η περίοδο η ομάδα της Κατερίνης με καταιγισμό τρίποντων ισορρόπησε το παιχνίδι με την πρωτοπορία στο σκορ να εναλλάσσεται. Το τέλος του ημιχρόνου βρήκε τον «Φέτα Χριστάκης ΓΑΣ Έδεσσας» να προηγείται με 34-33.

Το 2ο ημίχρονο ξεκίνησε εξαιρετικά για την ομάδα της Έδεσσας που κατάφερε να πάρει διάφορα 9 πόντων (36-47). Όμως με τρία σερί τρίποντα η ομάδα της ΑΓΕΠ κατάφερε να μειώσει το σκορ στο 45-47 αναγκάζοντας τον κόουτς Λούση να πάρει τάιμ άουτ. Στην συνέχεια και μέχρι το τέλος του 3ου δεκαλέπτου, η ομάδα της Κατερίνης κατάφερε να πάρει το προβάδισμα 52-49, με το τέλος του δεκαλέπτου.

Στην τελευταία περίοδο το παιχνίδι είχε όλα τα χαρακτηριστικά ενός ντέρμπι με τις δύο ομάδες να προσπαθούν για την νίκη. Με δίποντο του Τσολάκη ο ΓΑΣ παίρνει διάφορα 4 πόντων 56-60 και τον χρόνο στα 4 λεπτά & 37 δεύτερα πριν την λήξη. Με τρίποντο του Υφαντίδη στο 2΄ 22΄΄ το σκορ γίνεται 56-63. Με δίποντο του Χαραλαμπίδη, τρίποντο του Βεκόπουλου και βολή του Υφαντίδη το σκορ γίνεται 66-69, το οποίο ήταν και το τελικό αποτέλεσμα.

Τα δεκάλεπτα: 16-20, 33-34 (ημιχ), 52-49, 66-69 (τελικό).

ΓΑΣ Έδεσσας (Λούσης Λ.): Μποζίνης 7 (2), Γεωργιάδης, Υφαντίδης 27 (5), Λούσης 1, Μαλλιάρης, Τσολάκης 3, Τότλης 6, Δημητρόπουλος, Βεκόπουλος 6 (2), Δουλκερίδης, Χαραλαμπίδης 18, Δοδόπουλος 1.