Πολλά είναι τα ερωτήματα που έχει δεχτεί το SportsUp για το πως διαμορφώνεται η συνέχεια στο Κύπελλο Ερασιτεχνών και το αν θα υπάρξει κλήρωση για την επόμενη φάση του θεσμού.

Μετά τους αγώνες της 1ης αγωνιστικής, διαφάνηκε πως η φετινή διοργάνωση θα έχει εξαιρετικό ενδιαφέρον, καθώς εκτός του δεδομένου κινήτρου όσον αφορά τον κάτοχο (άνοδος στη Γ Εθνική), πολύ σημαντικό είναι και το γόητρο κι αυτό αποδείχτηκε περίτρανα για τις ομάδες που «κουβαλούν» μια βαριά κληρονομιά.

Άλλωστε, το φετινό Κύπελλο περιλαμβάνει κάποιες ομάδες που έχουν διαγράψει μεγάλη ιστορία στο ελληνικό ποδόσφαιρο και έχουν αφήσει το στίγμα τους κυρίως με την παρουσία τους στις επαγγελματικές κατηγορίες.

Ομάδες όπως η Καστοριά, ο Εδεσσαϊκός (ο οποίος αποκλείστηκε από τον ΠΑΟ Κουφαλίων), η ΑΕ Αλεξάνδρειας, ο Πυρσός Γρεβενών (έμεινε εκτός από τους ερασιτέχνες του ΠΑΣ Γιάννινα), ο Αχιλλέας Φαρσάλων (δεν συνεχίζει μετά το 0-1 από την ΑΕ Ποσειδώνα Πόρων), ο Φωκικός, ο Πανηλειακός, η Καλαμάτα, ο Διαγόρας και ο Ηρόδοτος κοσμούν με την παρουσία τους τον θεσμό και δίνουν ξεχωριστή αίγλη στη φετινή διοργάνωση.

Να σημειώσουμε λοιπόν πως ΔΕΝ θα υπάρξουν κληρώσεις για τις επόμενες αγωνιστικές, καθώς όλες οι διασταυρώσεις έχουν οριστεί με την κλήρωση της 28ης Μαρτίου.

Δείτε όλο το οργανόγραμμα μέχρι τον τελικό :

1η φάση

1ος όμιλος

2η αγωνιστική (12/4)

ΑΕ Διδυμοτείχου –  ΠΑΟΚ Κοσμίου

Χωρίς αγώνα η Ελπίς Σκουτάρεως

3η αγωνιστική (19/4)

Ελπίς Σκουτάρεως – ΑΕ Διδυμοτείχου ή ΠΑΟΚ Κοσμίου

 

2ος όμιλος

2η αγωνιστική (12/4)

ΑΕ Αλεξάνδρειας – ΠΑΟ Κουφαλίων

Χωρίς αγώνα ο ΠΟ Τρίγλιας

3η αγωνιστική (19/4)

ΠΟ Τρίγλιας – ΑΕ Αλεξάνδρειας ή ΠΑΟ Κουφαλίων

 

3ος όμιλος

2η αγωνιστική (12/4)

Ερασιτέχνες ΠΑΣ Γιάννινα – Καστοριά

Χωρίς αγώνα η ΑΕ Λευκίμμης

3η αγωνιστική (19/4)

ΑΕ Λευκίμμης – Ερασιτέχνες ΠΑΣ Γιάννινα ή Καστοριά

 

4ος όμιλος

2η αγωνιστική (12/4)

ΓΣ Αλμυρός – ΑΕ Ποσειδών ΠΠΠ

Χωρίς αγώνα ο Ολυμπιακός Λαμίας

3η αγωνιστική (19/4)

Ολυμπιακός Λαμίας – ΓΣ Αλμυρός ή ΑΕ Ποσειδών ΠΠΠ

 

5ος όμιλος

2η αγωνιστική (12/4)

Σκουφάς Κομποτίου – Αναγέννηση Σχηματαρίου

Χωρίς αγώνα ο Φωκικός

3η αγωνιστική (19/4)

Φωκικός – Σκουφάς Κομποτίου ή Αναγέννηση Σχηματαρίου

 

6ος όμιλος

2η αγωνιστική (12/4)

ΑΟ Ατλαντίς Ανθούσας – Ένωση Πανασπροπυργιακού/Δόξας

Χωρίς αγώνα ο Αστέρας Βλαχιώτη

3η αγωνιστική (19/4)

Αστέρας Βλαχιώτη – ΑΟ Ατλαντίς Ανθούσας ή Ένωση Πανασπροπυργιακού/Δόξας

 

7ος όμιλος

2η αγωνιστική (12/4)

ΑΟ Κατασταρίου – Πανηλειακός

Χωρίς αγώνα η Καλαμάτα

3η αγωνιστική (19/4)

Καλαμάτα – ΑΟ Κατασταρίου ή Πανηλειακός

 

8ος όμιλος

2η αγωνιστική (12/4)

Διαγόρας Ρόδου – ΑΟ Σουρμένων

ΑΟ Σύρου – ΑΠΟ Κερατσινίου

3η αγωνιστική (19/4)

ΑΟ Σύρου ή ΑΠΟ Κερατσινίου – Διαγόρας Ρόδου – ΑΟ Σουρμένων

 

9ος όμιλος

2η αγωνιστική (12/4)

Ερασιτέχνες Πλατανιά – Ηρόδοτος

Επισκοπή – ΟΦ Ιεράπετρας

3η αγωνιστική (19/4)

Ερασιτέχνες Πλατανιά ή Ηρόδοτος – Επισκοπή – ΟΦ Ιεράπετρας

 

2η φάση

Νικητής 3ου ομίλου – Νικητής 2ου ομίλου (26/4)

 

Προημιτελικά (3/5)

1. Νικητής 9ου ομίλου – Νικητής 2ης φάσης

2. Νικητής 6ου ομίλου – Νικητής 5ου ομίλου

3. Νικητής 7ου ομίλου – Νικητής 8ου ομίλου

4. Νικητής 1ου ομίλου – Νικητής 4ου ομίλου

 

Ημιτελικά (10/5)

1. Νικητής 1 – Νικητής 2

2. Νικητής 4 – Νικητής 3

 

ΤΕΛΙΚΟΣ (20/5)