Διομήδης Άργους – ΑΕΚ (25-27) Σαμαράς, Δεληγιάννης VS Σανίκης

διομηδης2Προβάδισμα για την κατάληψη της πρώτης θέσης στην κανονική διάρκεια του πρωταθλήματος πήρε η ΑΕΚ, μόλις από την 3η αγωνιστική με την μεγάλη νίκη της με 27-25 επί του Διομήδη Άργους. Η «Ένωση» με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Αλέξη Αλβανό που σημείωσε 8 τέρματα από την περιφέρεια, «απέδρασε» από την δύσκολη έδρα του βασικού της διεκδικητή για τον τίτλο.

Η ομάδα του Γιάννη Αρβανίτη ξεκίνησε καλύτερα τον αγώνα και κατάφερε να περάσει μπροστά 5-8 στο 13′ με τον Γρηγόρη Σανίκη να δίνει λύσεις από την περιφέρεια και γενικά την επιθετική της γραμμή να βρίσκει διαδρόμους στην άμυνα του Διομήδη. Ο Διομήδης αντέδρασε και με πολύ καλή αμυντική λειτουργία κατόρθωσε να ψαλιδίσει την διαφορά και αρχικά να ισοφαρίσει 9-9 (22:23) με τον Μάλλιο, ενώ ο ίδιος παίκτης λίγο αργότερα έβαλε για πρώτη φορά μπροστά στο σκορ τους γηπεδούχους (10-9). Η άμυνα της ομάδας του Δημήτρη Δημητρούλια έγινε ακόμα πιο επιθετική (4-2 με τους Ζαραβίνα, Σαμαρά), εγκλωβίζοντας επιθετικά την ΑΕΚ. Αυτό είχε ως αποτέλεσμα να προηγηθεί 12-10 με τον πολύ καλό Δεληγιάννη στο 28:21, κάνοντας ένα επιμέρους σκορ 7-2 σε 15 λεπτά. Οι «Λύκοι» συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό μέχρι τα πρώτα λεπτά του δεύτερου μέρους, όταν ο Σαμαράς έγραψε στην κόντρα το 16-13 (33:21).

Η νταμπλούχοι Ελλάδας ωστόσο με δικό τους σερί 4-0 έφεραν τα πάνω κάτω και πέρασαν μπροστά με 16-17 στο 37:40 με τον Αλέξη Αλβανό να «εκτελεί» από την περιφέρεια δύο φορές. Το παιχνίδι για τα επόμενα 10 λεπτά πήγε γκολ- γκολ, ωστόσο ο Διομήδης με τον Γιώργο Ζαραβίνα να βρίσκει δίχτυα απανωτές φορές προηγήθηκε σε κρίσιμο σημείο με 22-20 (48:00) με τους γηπεδούχους να δείχνουν ότι ελέγχουν το ματς.

Εκεί όμως ένα καταστροφικό τετράλεπτο μέχρι το 52:00 ήταν αρκετό για τους ποιοτικούς παίκτες της ΑΕΚ να «καθαρίσουν» το ματς με σερί 6-0. Ο Αλέξης Αλβανός πέτυχε 3 γκολ- σήμα κατατεθέν της αξίας του, ενώ ο Κώστας Τσιλιμπάρης κάτω από τα δοκάρια σταμάτησε αρκετές φορές τους παίκτες του Διομήδη. Το 22-26 στο 53:23, έδωσε άλλη ψυχολογία στην ΑΕΚ που κατάφερε τελικά να κρατήσει μέχρι το φινάλε το προβάδισμα, παίρνοντας την νίκη με 25-27.

ΔΙΟΜΗΔΗΣ ΑΡΓΟΥΣ- ΑΕΚ 25-27

Τα 5λεπτα: 1-2, 5-5, 5-8, 7-9, 10-9, 13-11 (ημχ.), 16-15, 17-17, 19-18, 22-22, 23-27, 25-27
Διομήδης Άργους : Ζαραβίνας 4, Μεγαλοοικονόμου 4, Κρεμαστιώτης, Πασσιάς, Μάλλιος 2, Νούγκοβιτς, Μαραγκός 3, Σαμαράς 5, Σπέντζος, Ανανιάδης, Δεληγιάννης 3, Λοΐζος, Μαστορογιάννης 3, Κεδέρης, Χατζηκωνσταντίνου, Τάσκοβιτς 1.
ΑΕΚ : Καφφάτος, Ράκσεβιτς 4, Μπακαούκας 5, Κουμαραδέλης, Γεωργιάδης 1, Οικονόμου, Ζούγιοβιτς 3, Νικολαΐδης, Τσακνής, Σανίκης 3, Αλβανός 8, Καρυπίδης, Παπαδιονυσίου 1, Τσιλιμπάρης, Παπαδόπουλος 2, Χερουβείμ
Διαιτητές: Βήτας – Σκλαβενίτης, δίλεπτα: 8-3, πέναλτι: 3/4-3/4.