Γερμανία – “Υποτάχθηκε” και η Σάλκε! (vid)

Τα γκολ

Από νωρίς, οι Βαυαροί έδειξαν την ανωτερότητά τους και στο μισάωρο όλα είχαν τελειώσει, καθώς ήταν μπροστά στο σκορ με 4-0. Μόλις στο 3΄ ο Αλάμπα άνοιξε το σκορ, με τον Ρόμπεν στο 15’ να ανεβάζει το δείκτη του σκορ στο 2-0.

Από εκεί και πέρα ο Μάντζουκιτς έκανε το 3-0 στο 24’ με τη… θύελλα της Μπάγερν του πρώτου ημιχρόνου να τελειώνει με το τέρμα του Ρόμπεν στο 28’. Στην επανάληψη οι γηπεδούχοι έριξαν ρυθμούς και έτσι ο Ραφίνια με αυτογκόλ στο 64’ μείωσε σε 4-1.

Το τελικό αποτέλεσμα, διαμορφώθηκε στο 78’ όταν ο Παπαδόπουλος έκανε πέναλτι και αποβλήθηκε με τον Ρόμπεν να ολοκληρώνει το χατ-τρικ για το τελικό 5-1.

ΜΠΑΓΕΡΝ ΜΟΝΑΧΟΥ: Νόιερ, Ραφίνια, Χάβι Μαρτίνεθ, Ντάντε, Αλάμπα, Κρόος, Σβαϊνστάιγκερ (77’ Χόλμπεργκ), Ρόμπεν (84’ Κοντέντο), Γκέτσε (71’ Πιζάρο), Τιάγκο, Μάντζουκιτς.
ΣΑΛΚΕ: Φέρμαν, Χιέβεντες, Παπαδόπουλος, Ματίπ, Κολάσινακ, Νόισταντερ, Φαρφάν, Μπόατενγκ, Γκορέτζκα (29’ Φουκς), Ντράξλερ (79’ Χούγκλαντ), Χούντελααρ.