Α ΕΠΣ Ημαθίας - Στατιστικά Ποδόσφαιρο

Α1 Ερασιτεχνική – Πρωταθλητής χειμώνα ο ΑΣ Ειρηνούπολης, νικητής στο ντέρμπι ο ΦΑΣ (stats, 13η αγωνιστική)

4afd67a67b982ce71260135bd751cd88

Τέλος πρώτου γύρου στην Α1 Ερασιτεχνική και ο ΑΣ Ειρηνούπολης κατακτά τον άτυπο τίτλο του πρωταθλητή χειμώνα, με το 5-0 κόντρα στον Φίλιππο Μελίκης.

Η ομάδα του Γιάννη Μαντζιαρίδη, με 11 νίκες σε 13 παιχνίδια διατήρησε τη διαφορά του ενός βαθμού από τον δεύτερο ΦΑΣ Νάουσα, που πήρε τη νίκη στο ντέρμπι της ημέρας με αντίπαλο την ΑΕ Αλεξάνδρειας.

Ένα παιχνίδι που κρίθηκε στα τελευταία 15 λεπτά, όταν ο ΦΑΣ προηγήθηκε με πέναλτι του Σαρηγιαννίδη (έντονες αποδοκιμασίες των φιλοξενούμενων) και έφτασε στο τελικό 2-0 με σκόρερ τον Σωκράτη Λαμπριανίδη στις καθυστερήσεις. Οι “πράσινοι”, με κορυφαίους τους Μπενίσκο και Μυλωνά, προσπάθησαν για το θετικό αποτέλεσμα, που θα τους κρατούσε σε απόσταση βολής από την κορυφή.

Στα υπόλοιπα παιχνίδια, η ισοπαλία ήταν το κυρίαρχο αποτέλεσμα. Στο ντέρμπι των…Ποντίων στον Άραχο, η τοπική Ποντιακή Νεολαία δεν κατάφερε να κάμψει την αντίσταση του ΓΑΣ Ροδοχωρίου, που ανέβηκε στην επανάληψη και έδειξε σημάδια αγωνιστικής βελτίωσης. Στο πρώτο μέρος όμως, η ομάδα του Δημήτρη Χαλκιά τα…χρειάστηκε κόντρα στους “μπλαουγκράνα”, που είχαν μοιραίο παίκτη τον Φλογκέρτ Σκούρα.

Χωρίς νικητή και το παιχνίδι στην Επισκοπή, όπου Κεραυνός και Αχιλλέας Νάουσας αναδείχτηκαν ισόπαλοι 2-2. Αμφότερες οι ομάδες προσπάθησαν για το καλύτερο, οι γηπεδούχοι είχαν την υπεροχή, ωστόσο με κορυφαίο τον Παναγιώτη Καραμεταξά, οι “κυανόλευκοι” πήραν αυτό που ήθελαν.

Αμφίρροπο μέχρι τέλους και το παιχνίδι των Τρικάλων, όπου ο ελλειπέστατος Μέγας Αλέξανδρος παραχώρησε ισοπαλία στον ΓΑΣ Κοπανού, που προηγήθηκε νωρίς με τον Θοδωρή Πέτγαζλη. Οι “πράσινοι” απάντησαν λίγο πριν την ανάπαυλα και το δεύτερο ημίχρονο δεν ανέδειξε νικητή.

Μία ακόμη νίκη για τον Ατρόμητο Διαβατού, που σκαρφαλώνει σταδιακά στον βαθμολογικό πίνακα. Όλα τα γκολ σημειώθηκαν στο δεύτερο μέρος, με την ΑΕΧ να παραμένει καθηλωμένη στην τελευταία θέση της βαθμολογίας.

Τέλος, το πιο θεαματικό παιχνίδι της αγωνιστικής έλαβε χώρα στο ΔΑΚ Αλεξάνδρειας, σε ένα ματς που σημειώθηκαν 5 γκολ σε ένα ημίχρονο! Νικητής αναδείχτηκε ο ΠΑΟΚ, ο οποίος με κορυφαίο και πάλι τον Γιώργο Κίτσα, έκαμψε την αντίσταση του μαχητικού (σε ένα ακόμη ματς) Μακροχωρίου και έφτασε τους 16 βαθμούς.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα της 13ης αγωνιστικής, τελευταίας για τον 1ο γύρο :

Ποντιακή Νεολαία Αράχου – ΓΑΣ Ροδοχωρίου  1-1 (10′ αυτογκόλ / 71′ Κακούδης Δ.)

Ατρόμητος Διαβατού – ΑΕ Χαρίεσσας  3-0 (49′ Ζερδαλής, 55′ Μπρέγκου, 64′ Παγγούρας)

Κεραυνός Επισκοπής – Αχιλλέας Νάουσας  2-2 (28′ Παραστατίδης, 47′ Ορφανίδης / 40′ πεν-68′ Καραμεταξάς)

ΠΑΟΚ Αλεξάνδρειας – Μακροχώρι  4-2 (64′-90+2′ Κίτσας Γ. 72′ Ζωγράφος, 77′ Κίτσας Ν. / 42′-81′ Κωτσόπουλος)

ΦΑΣ Νάουσα – ΑΕ Αλεξάνδρειας  2-0 (77′ Σαρηγιαννίδης πεν, 90+4′ Λαμπριανίδης)

ΑΣ Ειρηνούπολης – Φίλιππος Μελίκης  5-0 (15′ Καρυπίδης, 41′ Έξαρχος, 54′ Τσιούπρος, 74′ Γιαουτζής, 90′ Βούλγαρης)

Μέγας Αλέξανδρος Τρικάλων – ΓΑΣ Κοπανού  1-1 (43′ Μηνούδης Χ. / 14′ Πέτγαζλης)

Tips

*24 τέρματα σημειώθηκαν στη σημερινή αγωνιστική, 18 για τους γηπεδούχους και 6 για τους φιλοξενούμενους

*Συνολικά έχουν σημειωθεί 283 σε 13 αγωνιστικές (21.80 μέσο όρο και 3.11 ανά αγώνα)

*Πιο ευρεία νίκη : ΦΑΣ Νάουσα (8-0 τον Φίλιππο Μελίκης)