Χάντμπολ – Αλβανός στους άνδρες και Μούρνου στις γυναίκες έσωσαν τον ΠΑΟΚ!

1411605Ο «δικέφαλος» του Βορρά νίκησε με δύο πέναλτι του Αλβανού στο τελευταίο λεπτό!

Λίγο έλειψε να γίνει σούπερ έκπληξη στο εναρκτήριο ματς της 18ης αγωνιστικής της Handball Premier.

Ο Φοίβος Συκεών κρατούσε τη νίκη στα χέρια του ένα λεπτό πριν το τέλος του αγώνα κόντρα στον ΠΑΟΚ, αφού ήταν μπροστά με 25-24 αλλά ο «δικέφαλος» του Βορρά με δύο εύστοχες εκτελέσεις πέναλτι του Αλέξη Αλβανού κατάφερε να πάρει τους δύο βαθμούς με 26-25.

ΦΟΙΒΟΣ- ΠΑΟΚ 25-26

Τα πεντάλεπτα: 2-1, 3-2, 5-6, 7-9, 10-11, 12-13 (ημχ.), 14-16, 16-19, 18-19, 20-20, 23-23, 25-26

ΦΟΙΒΟΣ (Ευθύμης Πιπελίδης): Μπέτζιος, Ορφανουδάκης, Καβουσανάκης 2, Τσίριακ 6, Χατζηβακαλέλης, Τσαμεσίδης, Πίτσιος 2, Μέτσης 4, Χατζηαγαπίου 1, Βότσης 4, Μπαλαμός 6, Βασιάδης, Σαουλίδης, Παρασκευαϊδης, Ασίκης, Πατσιάς.

ΠΑΟΚ (Νίκος Γεωργιάδης): Ζάγκας, Αραμπατζής 3, Παλάσκας 2, Τσίλης 6, Τσεσμετζίδης, Νικολαϊδης, Κοκκώνης 3, Τσαμουρίδης, Μπουκοβίνας, Πετρίδης 3, Αλβανός 7, Τσαναξίδης, Κωστακίδης 1, Τριανταφύλλου, Κεσίδης 1.

Διαιτητές: Βήτας- Σκλαβενίτης, δίλεπτα: 10-6, πέναλτι: 2/3-6/6

Δραματικό φινάλε στις γυναίκες!

ΛΕΝΑ-ΜΟΥΡΝΟΥ-350x320Με γκολ της Μούρνου στο φινάλε ο «δικέφαλος» του Βορρά πήρε τους δύο βαθμούς

Μεγάλο παιχνίδι έγινε στο «Σπίτι του Χάντμπολ» με τον ΠΑΟΚ να κερδίζει στο νήμα την Αναγέννηση Άρτας και με ανατροπή στο τελευταίο εικοσάλεπτο. Η ομάδα της Άρτας προηγήθηκε 20-15 (40’), 21-18 (50’) και 24-23 (55’) και έφτασε πολύ κοντά στη νίκη. Ο ΠΑΟΚ που ήταν κακός στην επίθεση, κατάφερε να γυρίσει το ματς και να το πάρει (27-26) με τέρμα της Μούρνου στο 59:20

Με αυτόν τον τρόπο ο ΠΑΟΚ πήρε τους δύο βαθμούς στην πρεμιέρα των πλέι οφ της Α1 Γυναικών

ΠΑΟΚ- ΦΕΤΑ ΗΠΕΙΡΟΣ ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ ΑΡΤΑΣ 27-26

Τα πεντάλεπτα: 3-1, 4-3, 4-5, 5-9, 7-12, 11-14 (ημχ.), 14-16, 15-20, 18-21, 24-25, 27-26.

ΠΑΟΚ (Γρηγορία Γκόλια): Νούλα, Τζέριτς, Μάστακα 5, Μίλασιτς 5, Στρατάκη, Βαφειάδου 5, Παπάζογλου 1, Μούρνου 4, Παύλου, Καρσανίδου , Ράτσικα, Τσομπανίδου 3, Μπατζαρακούδη, Κωστοπούλου 4, Κοκτσίδου, Μεντεσίδου.

ΑΡΤΑ (Γιώργος Παναγιώτου): Καλασνίκοβα, Καλοϊδή 2, Σμαρδέλη 2, Βέμη, Παπαδοπούλου, Σκάρα 5, Στανκούτε 7, Ζούμπου , Δημήτρη 3, Σαπλαούρα, Δημητρίου 3, Παναγιώτου, Ματαρώνα 4, Μέγα.
Διαιτητές: Σαπανίδης- Ηλιάδης, Δίλεπτα: 3-4, Πέναλτι: 3/4-2/2