Πέρασε από το “Αλεξάνδρειο” ο Ολυμπιακός και “σφράγισε” την πρωτιά

158442xlargeΜετά από ένα συναρπαστικό παιχνίδι στη Θεσσαλονίκη, ο Ολυμπιακός επικράτησε του Άρη με 74-70 και ουσιαστικά εξασφάλισε την πρώτη θέση στην κανονική διάρκεια της Basket League.

Ο Ολυμπιακός βρέθηκε ακόμα και στο -5 στην αρχή του τετάρτου δεκαλέπτου εξαιτίας του εκπληκτικού στο δεύτερο μισό Ουάιτ, όμως στο τέλος συγκεντρώθηκε στην άμυνα, και με τον Σπανούλη να μοιράζει «μαεστρικά» την μπάλα και τον Πρίντεζη να είναι ψύχραιμος από την γραμμή των βολών στο τέλος του αγώνα, πήρε τελικά την νίκη και πηγαίνει στη Μόσχα για να αντιμετωπίσει την Χίμκι με την καλύτερη δυνατή ψυχολογία.

Κορυφαίος για τον Ολυμπιακό ήταν ο Σπανούλης με 17 πόντους και 11 ασίστ, με τον Πρίντεζη να προσθέτει 13π. και τον Παπανικολάου 12π. Για τον Άρη ο Ουάιτ είχε 17π. και ο Μακ Νιλ 16π.

Οι δύο ομάδες ξεκίνησαν με βασικό προσανατολισμό στην άμυνα κρατώντας το σκορ χαμηλά. Ο Ολυμπιακός είχε και την ατυχία του καθώς ο Χάντερ στο 3’ τραυματίστηκε στον αυχένα και αποχώρησε από την αναμέτρηση υποβασταζόμενος. Οι -«ερυθρόλευκοι» στη συνέχεια με τον Ουόρικ να μαζεύει το ένα ριμπάουν μετά το άλλο πήραν προβάδισμα 5 πόντων (7-12 9’) με τον Ζάρα να σκοράρει στην εκπνοή του δεκαλέπτου και να κείνει το δεκάλεπτο με το σκορ στο 10-12.

Με τον Ζάρα να συνεχίζει να είναι «ζεστός», ο Άρης πήρε το προβάδισμα με 13-12(11’), ενώ οι δύο ομάδες εναλάσονταν στο προβάδισμα μέχρι τα μισά του πρώτου δεκαλέπτου. Κάπου εκεί ο Ολυμπιακός βρήκε λύσεις από μακριά και με τον Σπανούλη να είναι ψύχραιμος στις βολές που κέρδισε, το ημίχρονο έκλεισε στο 34-28 για τους «ερυθρόλευκους».

Με τον Ουάιτ να μπαίνει ζεστός, σημειώνοντας 11 σερί πόντους, ο Άρης μείωσε στον πόντο (39-40 24’), ενώ με τον Πελεκάνο να πυροβολεί, πήρε και το προβάδισμα (42-40 5’). Ο Ολυμπιακός σταδιακά επανέκτησε το προβάδισμα βελτιώνοντας την άμυνα του και «τρέχοντας» στο ανοιχτό γήπεδο, με το δεκάλεπτο να κλείνει στο 53-52 για τους Πειραιώτες.

Μούρτος και Ουάιτ έδωσαν και πάλι το προβάδισμα στον Άρη (58-56 32’), ενώ ο Αμερικανός έκανε και το 61-56 λίγα δευτερόλεπτα μετά. Οι παίκτες του Γιάννη Σφαιρόπουλου αντέδρασαν και ανέκτησαν το προβάδισμα με τον Ουόρικ (64-62 37’). Ο Άρης και πάλι έκανε το 66-65 με τον Μακ Νιλ, όμως ο Παπανικολάου σκόραρε για τρεις, έδωσε το προβάδισμα στον Ολυμπιακό και με τον Πρίντεζη να είναι εύστοχος στις βολές, οι «ερυθρόλευκοι» πήραν την νίκη με 74-70.

Τα δεκάλεπτα: 10-12, 28-34, 52-53, 70-74.

Άρης (Πρίφτης): Ξανθόπουλος, Πελεκάνος 3 (1), Ουάιτ 17 (5) (1), Ουότερς 9 (2), Ζάρας 8 (2), Χάγκινς 11, Κοέν, Μούρτος 6 (1), Σίμτσακ, ΜακΝιλ 16 (1)

Ολυμπιακός (Σφαιρόπουλος): Τζόνσον-Όντομ, Χάντερ, Παπαπέτρου 4, Σπανούλης 17 (2τρ. 11ασίστ), Στρόμπερι 4 (1), Μιλουτίνοφ 2, Πρίντεζης 13 (1), Μάντζαρης 3 (1), Ουόρικ 10 (8ρ.), Χάκετ 9 (1), Παπανικολάου 12 (1τρ., 8ρ.).

Δείτε το στατιστικό της αναμέτρησης με ένα κλικ ΕΔΩ.