Κατά διαστήματα…διαστημική η Εθνική! (vid)

163520xlargeΜια Εθνική να την…πιεις στο ποτήρι ανά χρονικά διαστήματα, έφτασε στο +25 κόντρα στο Ιράν και έκανε το ιδανικό ξεκίνημα στο Προολυμπιακό Τουρνουά του Τορίνο.

Χωρίς να αντιμετωπίσει προβλήματα έφτασε στην πρώτη της νίκη στο Προολυμπιακό τουρνουά του Τορίνο η Εθνική μας ομάδα, κερδίζοντας στο ρελαντί το Ιράν με 78-53, και φτάνοντας στην αυτονόητη πρώτη της νίκη, πριν το παιχνίδι της Τετάρτης (6/7) με το Μεξικό. Η «γαλανόλευκη» φόρτσαρε στο πρώτο ημίχρονο πετυχαίνοντας 48 πόντους, και ελέγχοντας τον ρυθμό στην επανάληψη, και με έμφαση στις αμυντικές της ικανότητες έφτασε στην επιτυχία. Συγκεκριμένα στο δεύτερο ημίχρονο δέχθηκε 22 πόντους, εκ των οποίων 6 στο τέταρτο δεκάλεπτο, ενώ το Ιράν κατάφερε να ευστοχήσει σε μόλις 3 δίποντα στο δεύτερο ημίχρονο. Επίσης εξαιρετικό στατιστικό αποτελούν τα επτά κοψίματα (ένα το Ιράν) με τα αδέλφια Αντετοκούνμπο να έχουν τα πέντε από αυτά.

Για την Εθνική μας ομάδα που κυριάρχησε σε όλους τους τομείς, ο Φώτης Κατσικάρης χρησιμοποίησε όλους τους παίκτες που είχε στην διάθεση το, έχοντας τέσσερις παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων, με κορυφαίο όλων τον Γιάννη Αντετοκούνμπο με 16 πόντους και 7/8 σουτ (5/5 διπ., 2/3 τριπ.). Ο Στράτος Περπέρογλου σκόραρε 12 πόντους (4/5 σουτ), με τον Γιάννη Μπουρούση να έχει 11 πόντους (5/11 σουτ). Ο Νικ Καλάθης από την πλευρά του είχε 6 πόντους και 6 ασίστ. Για την ομάδα του Ντίρκ Μπάουερμαν το μεγάλο τους αστέρι, ο Χαμέντ Χανταντί σκόραρε 16 πόντους (6/13 σουτ), έχοντας τους πρώτους 13 πόντους του στο πρώτο δεκάλεπτο. Ο Μοχάμαντ Γιαμσιντί σκόραρε 13 πόντους, ενώ χαρακτηριστικό ήταν το γεγονός ότι το Ιράν από τα 20/52 σουτ, είχε 11/29 δίποντα και 9/23 τρίποντα.

Το παιχνίδι

Η Εθνική μας ξεκίνησε θέλοντας να σκαρώσει ένα συγκεκριμένο κόλπο, χτυπώντας με συνεργασίες του Καλάθη με τον Κουφό τα αργά πόδια τον Χανταντί, ο οποίος ωστόσο έκανε το δικό του κομμάτι στην επίθεση, και έτσι με τον Ιρανό “γίγαντα” να έχει 7 πόντους οι Ασιάτες βρέθηκαν να ισοφαρίζουν σε 9-9 στο 4’, με την Εθνική ομάδα να τρέχει ένα γρήγορο σερί 7-0 και να φτάνει στο 16-9, έχοντας τον Γ. Αντετοκούνμπο να σκοράρει πέντε μαζεμένους πόντους. Ο Χαντατί συνέχιζε να κρατάει το συγκρότημα του Μπάουερμαν, με τον Καζεμί με τρομερό κάρφωμα να μειώνει σε 22-18, με το ημίχρονο να ολοκληρώνεται με 27-21 χάρη σε τρίποντο στην εκπνοή του Γιαμσιντί.

Η “γαλανόλευκη” συνέχιζε να σκοράρει τρίποντα, φτάνοντας τα 5/5 μετά από εύστοχο του Αθηναϊου και ανεβάζοντας το σκορ στο +10 (35-25), με τον Κουφό να την φέρνει λίγο αργότερα και στο +14 (39-25 στο 15’). Με τον Χαντιντί να έχει τρία φάουλ, οι Γιαμσιντί και Χαζανσαντέ προσπάθησαν να κρατήσουν το Ιράν σε μια σχετική επαφή (43-31), με την Εθνική να πατάει το γκάζι στο φινάλε, κλείνοντας το ημίχρονο στο +17 (48-31), και έχοντας τον Καλάθη να έχει μοιράσει 5 ασίστ, με την Εθνική να έχει δώσει συνολικά 15.

Έχοντας διαφορά ασφαλείας η Εθνική μας ομάδα κατάφερε με δυο εντυπωσιακά καλάθια του Γ.Αντετοκούνμπο στον αιφνιδιασμό να ανεβάσει την διαφορά στο +22 (53-31) και να την κρατήσει σε υψηλά επίπεδα ως το τέλος της τρίτης περιόδου (66-47) παρά το γεγονός ότι οι Ιρανοί σκόραραν τους 16 πόντους τους με 4 τρίποντα, και μόλις δυο δίποντα.

Η εικόνα έγινε ακόμα καλύτερη για την επίσημη αγαπημένη στην τέταρτη περίοδο, με τους παίκτες του Φώτη Κατσικάρη να παίζουν τρομερή άμυνα, και να ανεβάζουν την διαφορά ως και το +27 (78-51), δεχόμενοι το πρώτο τους καλάθι εντός παιδιάς στο 37’ από τον Σαχακιάν, με το Ιράν να πετυχαίνει μόλις 6 πόντους και ένα δίποντο, μην μπορώντας να διασπάσει την εξαιρετική Ελληνική άμυνα.

Τα δεκάλεπτα: 27-21, 48-31, 66-47, 78-53

ΕΛΛΑΔΑ (Κατσικάρης): Αθηναίου 4 (1), Καλάθης 6, Μπουρούσης 11 (1), Μάντζαρης 3 (1), Αγραβάνης 8 (2), Παπαπέτρου 3 (1), Χαραλαμπόπουλος, Μπόγρης, Περπέρογλου 12 (2), Γ.Αντετοκούνμπο 16 (2), Κουφός 10, Θ.Αντετοκούνμπο 5.

ΙΡΑΝ (Μπάουερμαν): Ντοραγκί, Μασαιέκι, Ασλανί, Χασανζαντέ 2, Γιακτσαλί 12 (4), Ζανγκενέ 3 (1), Σεντιγκί, Σαχιακάν 3 (1), Καρντούστ 2, Τζαμσιντί 13 (2), Καζεμί 2, Χανταντί 16 (1).