ΑΓΕ Πιερίας – Μέγας Αλέξανδρος Γιαννιτσών 60-65

Α1-BasketΗ ΑΓΕ Πιερίας ηττήθηκε από τον Μέγα Αλέξανδρο Γιαννιτσών με 60-65, σε αγώνα για τη 12η αγωνιστική της Α’ ΕΚΑΣΚΕΜ.

Αμφίρροπο το πρώτο δεκάλπτο του αγώνα με τον Μέγα Αλέξανδρο να παίρνει το προβάδισμα με την ΑΓΕ Πιερίας ανακτά μόνο 8′ 50″ πριν την ολοκλήρωσή του (3-2). Η φιλοξενούμενη ομάδα πήρε προβάδισμα τεσσάρων πόντων (5-9) 6′ 30″ πριν την το τέλος της περιόδου και να το διατηρεί στο μεγαλύτερο μέρος της και να την ολοκληρώνει προηγούμενη με τρεις (15-18).

Κακό επιθετικά ήταν το παιχνίδι στο δεύτερο δεκάλεπτο, με τις δύο ομάδες να έχουν κακές ή βιαστικές επιλογές στην εκδήλωση των επιθέσεων τους. Ο Μέγας Αλέξανδρος ήταν η μοναδική ομάδα που βρήκε το δρόμο προς στο καλάθι στα πρώτα τρία λεπτά και ανέβασε τη διαφορά στους εννέα πόντους 6″ 49″ πριν το τέλος του πρώτου ημιχρόνου (15-24). Η ΑΓΕΠ Πιερίας ευστόχησε για πρώτη φορά εντός παιδιάς, στο δεύτερο δεκάλεπτο, 4′ 46″ πριν την ολοκλήρωσή του και μείωσε στους πέντε (19-24). Η εικόνα του αγώνα δεν άλλαξε στην συνέχεια και η ανάπαυλα του ημιχρόνου βρήκε την ομάδα των Γιαννιτσών προηγούμενη με 25-33.

Όπως αναφέρει το katerinisport, o Μέγας Αλέξανδρος ήταν η ομάδα που έβγαλε περισσότερη ενέργεια και στο ξεκίνημα του τρίτου δεκάλεπτου και ανέβασε το δείκτη της διαφοράς στους έντεκα πόντους (29-40) 6′ 44″ πριν την ολοκλήρωσή τον. Η ΑΓΕ Πιερίας μείωσε σε 35-42 (5′ 16″ πριν το τέλος της περιόδου, αλλά η φιλοξενούμενη ξέφυγε ξανά με διψήφιο αριθμό πόντων (35-47) μέσα σε λιγότερο από ένα λεπτό και ολοκλήρωσε την τρίτη περίοδο προηγούμενη με 44-53.

Στο ξεκίνημα της τέταρτης και τελευταίας περιόδου η ΑΓΕ Πιερίας έδειξε ένα εντελώς διαφορετικό πρόσωπο. Βελτίωσε αισθητά την άμυνά της και την εκμεταλλεύθηκε και επιθετικά πετυχαίνοντας εύκολους πόντους χάρη σε αυτήν και κατάφερε να μειώσει στον πόντο (54-55) 4′ 54″ πριν το τέλος.

Όμως το τελευταίο και κρίσιμο πεντάλεπτο οι παίκτες του Γιώργου Χρυσανθόπουλου δεν έδειξαν να έχουν καθαρό μυαλό στην εκδήλωση των επιθέσεων τους κι έτσι δεν κατάφεραν να περάσουν μπροστά στο σκορ ή να διεκδικήσουν το ροζ φύλλο αγώνα.

Δεκάλεπτα: 15-18, 25-33, 44-53, 60-65.

ΑΓΕ Πιερίας (Χρυσανθόπουλος): Χαρισόπουλος 5 (1), Γιαμούζης 1, Τσολακίδης 5, Καραγιάωης 14 (4), Καρατόλιος 6 (2), Αδαμόπουλος Βαφόπουλος 20, Γαβαλάς 2, Κελαδίτης 4, Δαμαλης 2, Τοπαλίδης Τζουνίδης.

ΓΑΣ Μέγας Αλέξανδρος Γιαννιτσών: Πατσιάνης 2, Μπογτάνης, Καρύπης 4, Μόσχου 6 (1), Στοίτσης 32 (1), Μπογδάνης 17 (2), Χατζηλαμπρινός 4.