Μέγας Αλέξανδρος Γιαννιτσών – ΦΟ Αριδαίας 76-82

Πατώντας το…γκάζι στο δεύτερο ημίχρονο, ο ΦΟ Αριδαίας επικράτησε με 76-82 ταυ Μέγα Αλέξανδρου Γιαννιτσών για την 16η αγωνιστική της Α’ ΕΚΑΣΚΕΜ.

Όπως αναφέρει το karatzova.com, το παιχνίδι ήταν ένα πραγματικό ντέρμπι, με τις δύο ομάδες να αγωνίζονται με σημαντικές απουσίες

Ο ΦΟΑ μπήκε πιο δυνατά στα παιχνίδι  και έδειξε να ελέγχει το παιχνίδι στο πρώτο δεκάλεπτο στο οποίο προηγήθηκε με 17-23. Στο δεύτερο δεκάλεπτο όμως οι φιλοξενούμενοι κόλλησαν επιθετικά με τους γηπεδούχους να το εκμεταλλεύονται και με μεγάλα ποσοστά ευστοχίας έξω από τα 6,75, έτρεξαν ένα σερί 27-11 και πήραν προβάδισμα 10 πόντων με τη λήξη του ημιχρόνου (44-34).

Στο δεύτερο ημίχρονο οι παίκτες ταυ Παναγιώτη Βάτση αφυπνίστηκαν και στο πρώτο δίλεπτο με σερί 0-12, επέστρεψαν δυνατά στα παιχνίδι. Με ανεβασμένη ψυχολογία, οι παίκτες ταυ ΦΟΑ κράτησαν το προβάδισμα μέχρι το τέλος και όντας πιο ψύχραιμοι στα φινάλε, πήραν μια δύσκολη όπως εξελίχθηκε νίκη στα Γιαννιτσά.

Μεγάλης άτυχος από πλευράς ΦΟΑ ο Αβραμίδης πoυ τραυματίστηκε στο τελευταίο δεκάλεπτο και αναγκάστηκε να αποχωρήσει από τον αγώνα.

Κορυφαίας νια τους νικητές ήταν ο Μακρόπουλος που σημείωσε 30 πόντους με άξιο συμπαραστάτη ταν Μπεγλόπουλο με 19 πόντους. Από πλευράς Μέγα Αλέξανδρου Γιαννιτσών ξεχώρισαν οι Αργυρόπουλος με 17 πόντους και Πατσιάνης με 14 πόντους (2 τρίποντα).

Τα δεκάλεπτα : 17-23, 44-34, 56-61, 76-82

Μέγας Αλέξανδρος: Πατσιάνης 14(2), Μαυρόπουλος 6(1), Στόϊτσης Κ. 6, Παπαμανώλης 12(1), Μόσχου, Καρύπης , Στόγιος 2, Χατζηλαμπρινός 7(2), Στόϊτσης Γ. 12, Αργυρόπουλος 17(1).

ΦΟ Αριδαίας : Αμπάρης, Κανονίδης Γ., Σαμαρτζδης 3(1), Τόπκας, Ζέρζης, Μπεγλόπουλος 19, Παπαβραάμ 3, Αβραμίδης 15(2), Κανονιδης Ι., Μακρόπουλος 30, Αργυρός, Τζίτζης 12(2).