Κύπελλο Ερασιτεχνών Ελλάδος

Το σήκωσε η Καστοριά! (photos)

Το Κύπελλο της ΕΠΣ Καστοριάς σήκωσαν οι “γουναράδες” μετά τη μεγάλη νίκη τους με 5 γκολ επί του Γράμμου Μαυροχωρίου.

Οι «γουναράδες», σε ένα ματς- καρμπόν όπως πριν δεκαεπτά χρόνια, που κατέκτησαν το πρώτο ερασιτεχνικό τρόπαιο τους στον θεσμό του Κυπέλλου της ΕΠΣΚ, με τη νίκη τους 5-0 επί του Γράμμου Μαυροχωρίου, έτσι και σήμερα το απόγευμα, με το ίδιο σκορ 5-0, πάλι επί των «κυανόλευκων», πανηγύρισαν τον πρώτο τους τίτλο στη φετινή αγωνιστική σεζόν.

Τα προγνωστικά που ήθελαν την ομάδα της Καστοριάς, εύκολα ή δύσκολα, να κατακτάει το Κύπελλο στον 39ο Τελικό της Ε.Π.Σ.Κ. κόντρα στον Γράμμο Μαυροχωρίου επιβεβαιώθηκαν, μιας και οι «ερυθροκίτρινοι» του Διονύση Λίτσκα, κατάφεραν, χωρίς, ωστόσο, να συναντήσουν ιδιαίτερη αντίσταση από τους αντιπάλους τους, να πετύχουν πέντε γκολ, δύο στο α’ ημίχρονο και τρία στην επανάληψη, κατακτώντας έτσι για τρίτη φορά στην ιστορία τους το τρόπαιο στον θεσμό του Κυπέλλου της Ε.Π.Σ. Καστοριάς.