Μεγάλη νίκη και…φάτσα με την άνοδο! (βαθμολογία)

Πολύ κοντά στην άνοδο στην Football League είναι ο Απόλλων Λάρισας μετά την σημερινή του νίκη στην Άρτα κόντρα στην ΑΕ Καραϊσκάκης.

Όπως αναφέρει το athleticlarissa.gr, η ομάδα του Σάκη Θεοδοσιάδη αγωνίστηκε όπως ακριβώς έπρεπε στην έδρα της ηπειρώτικης ομάδας και χάρις σε ένα τέρμα του Ματίας Μανθάνο απέδρασε με το τρίποντο και πλέον έχει 64 βαθμούς έναντι 57 της ΑΕ Καραϊσκάκης κάτι που σημαίνει ότι στα τέσσερα τελευταία παιχνίδια χρειάζεται πέντε βαθμούς για την μαθηματική επιβεβαίωση της ανόδου.

Όσον αφορά το αγωνιστικό κομμάτι της αναμέτρησης, στο 20′ ήρθε η πρώτη και πολύ σημαντική ευκαιρία για την ομάδα της Λάρισας, με τον Σάββα να σεντράρει ωραία και τον Πέντα να παίρνει την κεφαλιά, για να αποκρούσει δύσκολα ο Ανδρούτσος.

Στην τελευταία φάση για το πρώτο ημίχρονο, μετά από εξαιρετική προσπάθεια του Πέντα ο Μηνάς σούταρε, αλλά δεν κατάφερε να βρει εστία.

Στο 82ο λεπτό μεγάλη φάση να ανοίξουν το σκορ είχαν οι γηπεδούχοι, με τον Ζυγκερίδη να κλέβει και να κάνει κακό γύρισμα, δίνοντας την ευκαιρία στο Σταυράκη να πέσει και να μπλοκάρει.

Τέλος, ήρθε τον γκολ για το σύνολο του Σάκη Θεοδοσιάδη στο 87o λεπτό της αναμέτρησης, όταν ο Σαχινίδης έσπασε την μπάλα στο Μανθάνο, που αφού επωφελήθηκε από μια κόντρα πλάσαρε τον Ανδρούτσο, πετυχαίνοντας το 0-1 και χαρίζοντας ουσιαστικά την άνοδο στην ομάδα του.

ΑΕ Καραϊσκάκης (Θεοδοσιάδης Ν.) : Ανδρούτσος, Παπανίκου, Λάμπρου, Βελέτης, Καραγιαννίδης, Κόλλινς (74′ Κουσίδης), Χαρτσιάς (79′ Ευαγγέλου), Ντατίδης, Γυφτοκώστας, Μαζιώτης (60′ Μπεκατώρος), Ζυγκερίδης

Απόλλων Λάρισας (Θεοδοσιάδης Θ.) : Σταυράκης, Σάββας, Καρατσάνης (61′ λ.τρ. Παπαδόπουλος), Ιορδανίδης, Ανδρέου, Αγροδήμος, Σκούπρας, Πέντα (71′ Ιβανίδης), Σαχινίδης, Σουλίδης, Μηνάς (56′ Μανθάνο)