Πανελλήνιο Εφήβων: Ολυμπιακός – ΑΣΠ Προμηθέας 78-75

Ο Ολυμπιακός επικράτησε με 78-75 του Προμηθέα στο Κλειστό Γυμναστήριο Σιδηροδρομικού Σταθμού Κατερίνης, σε αγώνα για τη 2η αγωνιστική της τελικής φάσης του 44ου Πανελληνίου Πρωταθλήματος Εφήβων.

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε με ένα 5-0 στο πρώτο ενάμισι λεπτό του αγώνα, γεγονός που του έδωσε το προβάδισμα στο πρώτο μισό της πρώτης περιόδου, με τον Προμηθέα να προσπερνά με 11-12, 5’ 18” πριν την ολοκλήρωσή της. Οι δύο ομάδες συμβάδισαν στο σκορ για δύο λεπτά, με τους Ερυθρόλευκους να περνούν μπροστά με πέντε πόντους (21-16), 2’ 46” πριν το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου, το οποίο βρήκε την ομάδα του Πειραιά να προηγείται με 27-20.

Έχοντας υποδειγματική επιθετική λειτουργία, η ομάδα του Γιάννη Χρυσανθόπουλου κατάφερε να προηγηθεί με 35-24, πριν συμπληρωθούν τρία λεπτά αγώνα στο δεύτερο δεκάλεπτο. Ο Προμηθέας ισορρόπησε το παιχνίδι για ένα δίλεπτο, αλλά στην συνέχεια ο Ολυμπιακός κατάφερε να διευρύνει το προβάδισμά του, το οποίο έφτασε στους είκοσι πόντους (53-33), 1’ 52” πριν το ημίχρονο, με το πρώτο μισό του αγώνα να ολοκληρώνεται με το σκορ στο 57-37, υπέρ της ομάδας του Πειραιά.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με τον Προμηθέα να σημειώνει δεκαοκτώ αναπάντητους πόντους και να μειώνει σε 57-55, 4’ 14” πριν την ολοκλήρωση της τρίτης περιόδου. Η ομάδα της Πάτρας ισοφάρισε στην συνέχεια σε 59-59, με τον Ολυμπιακό να προηγείται στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου με 66-59.

Το τελευταίο δεκάλεπτο του αγώνα ήταν αμφιρροπό, με τον Ολυμπιακό να διατηρεί το προβάδισμα και τον Προμηθέα να παραμένει κοντά στο σκορ. Τα τελευταία λεπτά του αγώνα ήταν δραματικά με την ομάδα της Πάτρας να μειώνει σε 76-73, 2’ 08” πριν το τέλος και 76-74 στα 38,8”. Ο Τσουμάνης και Παπαγεωργίου ευστόχησαν σε μία από τις δύο βολές που εκτέλεσαν ο καθένας και ο Δατσιάδης διαμόρφωσε, επίσης με βολή το τελικό 78-75, 2,1” πριν την εκπνοή.

Διαιτητές: Παντελίδης – Ταρενίδης.

Δεκάλεπτα: 27-20, 57-37, 66-59, 78-75.

Ολυμπιακός ΣΦΠ (Χρυσανθόπουλος): Πουκουσέφσκι 9 (1), Μπαλλής 2, Μερισιώτης, Στριγγάς, Παπαγεωργίου 5 (1), Τζαϊδάς 2, Φιλά 12, Αρσενόπουλος 33 (4), Γερόνικος 8, Κατσίμπας, Κιουρτσίδης, Τσουμάνης 7.

ΑΣΠ Προμηθέας (Κεσαπίδης): Αναστασόπουλος, Τσιακμάς 6 (1), Κουμουνδούρος 3 (1), Κυριλής 21, Μαντζούκας, Δατσιάδης, Σανδραμάνης 25 (1), Μπαρδάκας, Βύρλας 12, Κατσουλάκος, Γκάτζιος 8 (2), Γραμματικός.